107,6 FM

FIFA: Książę i szejk będą kandydować. A oprócz nich...

Komisja Wyborcza FIFA oficjalnie przyznała prawo ubiegania się o funkcję prezydenta światowej federacji piłkarskiej pięciu kandydatom. Są nimi: książę Ali bin Al-Hussein, szejk Salma Bin Ebrahim Al Khalifa, Jerome Champagne, Gianni Infantino i Tokyo Sexwale.

Wcześniej z ubiegania się o stanowisko prezydenta FIFA zrezygnował Michel Platini. Szef UEFA, podobnie jak dotychczasowy prezydent światowej federacji Joseph Blatter, został w grudniu zawieszony na osiem lat przez Komisję Etyki FIFA.

Tym samym do wyborów, które odbędą się 26 lutego, o schedę po zawieszonym w wyniku afery korupcyjnej Blatterze staną: sekretarz generalny UEFA Szwajcar włoskiego pochodzenia Gianni Infantino, prezydent Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej szejk Salma Bin Ebrahim Al Khalifa z Bahrajnu, jordański książę Ali bin Al-Hussein, południowoafrykański biznesmen i polityk, a w przeszłości działacz na rzecz walki przeciwko apartheidowi Tokyo Sexwale oraz były sekretarz generalny FIFA Francuz Jerome Champagne.

O terminie wyborów zdecydował Komitet Wykonawczy FIFA 20 lipca ubiegłego roku. Wówczas Blatter, który pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej od 1998 roku, poinformował, że nie weźmie w nich udziału.

Decyzję o rezygnacji ze stanowiska szefa FIFA Szwajcar podjął na początku czerwca, cztery dni po reelekcji w Zurychu. Kongres odbył się w atmosferze skandalu, ponieważ przed jego rozpoczęciem zatrzymano kilku wysokich rangą działaczy, przeciwko którym toczą się osobne postępowania amerykańskich i szwajcarskich organów sprawiedliwości. W sumie zatrzymano kilkudziesięciu działaczy. Wszyscy są podejrzani o korupcję.

FIFA zrzesza 209 narodowych związków.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama