107,6 FM

Za duszę abp. Życińskiego

W kościele Duszpasterstwa Środowisk Twórczych i św. Andrzeja Apostoła zostaną odprawione Msze św. w 5. rocznicę śmierci metropolity lubelskiego.

W niedzielę 7 lutego o godz. 17 w kościele Duszpasterstwa Środowisk Twórczych na pl. Teatralnym w Warszawie zostanie odprawiona Msza św. za śp. abp. Józefa Życińskiego w 5. rocznicę jego śmierci. Natomiast w Środę Popielcową 10 lutego Msza za arcybiskupa będzie odprawiona w kościele św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej 9 o godz. 8.

Józef Życiński urodził się 1 września 1948 r. w Nowej Wsi. Był wybitnym filozofem, teologiem, publicystą, wykładowcą i członkiem wielu międzynarodowych gremiów naukowych. W latach 1990-1997 był biskupem tarnowskim, a następnie, do śmierci w 2011 r. - arcybiskupem metropolitą lubelskim i Wielkim Kanclerzem KUL.

Od 1999 roku wykładał na Wydziale Filozofii KUL, gdzie kierował Katedrą Relacji między Nauką a Wiarą. Jego zainteresowania naukowe obejmowały m.in. naturalizm metodologiczny, teizm ewolucjonistyczny, filozofię procesu, pole racjonalności, matematyczność przyrody, emergencję, ewolucjonizm.

Napisał ponad 50 książek i około 350 artykułów poświęconych problematyce filozofii oraz dialogu chrześcijaństwa z myślą współczesną. Był inicjatorem, organizatorem i gospodarzem trzech Kongresów Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie, przewodniczącym Rady Programowej KAI.

Zmarł nagle na zawał serca 10 lutego 2011 r. podczas pobytu w Rzymie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy