107,6 FM

Cały świat w Warszawie

Pielgrzymi z ponad 100 krajów pojawią się przed ŚDM. Potrzebni wolontariusze. Ruszył nabór.

Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, w trakcie Światowych Dni Młodzieży odpowiadać będzie za przygotowanie miejskiej plenerowej oferty kulturalnej dla pielgrzymów z całego świata. Warszawska Strefa Światowych Dni Młodzieży współtworzona będzie wraz z partnerskimi instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, podzielona zostanie na kilka obszarów kulturalnych, w których będzie można obejrzeć filmy, wypocząć i wziąć udział w zajęciach sportowych: Scena Strefy ŚDM, na której w ciągu dnia organizowane będą spotkania z ciekawymi ludźmi kultury i aktywistami społecznymi oraz dyskusje, wieczorami natomiast koncerty i inne wydarzenia o charakterze kulturalnym, kino plenerowe, w ramach którego prezentowane będą filmy polskich twórców nawiązujące w swojej tematyce do najważniejszych momentów najnowszej historii Polski, wycieczki piesze, rowerowe i autobusowe po ważnych historycznie miejscach Warszawy, związanych nie tylko z bogatą historią miasta, ale również z pontyfikatem ojca świętego Jana Pawła II oraz strefa „chilloutu” - specjalnie przygotowana dla pielgrzymów strefa odpoczynku i relaksu.

Częścią Strefy ŚDM będzie również oferta przygotowana przez CMJPII przestrzeń JPII. Głównym wydarzeniem, będącym nośnikiem treści w Strefie JP2, będzie multimedialna wystawa pt. „Jan Paweł II - fundamenty”. Wystawa ma być formą podróży po historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii XX wieku, w której przewodnikiem ma być św. Jan Paweł II. Wystawa przygotowywana będzie we współpracy z Muzeum Historii Polski.

- To Jan Paweł II był inicjatorem spotkań młodzieży świata. To zaszczyt, że możemy współtworzyć to wydarzenie. Pokażemy Warszawę jako miasto nowoczesne, ale świadome swoich korzeni i historii - mówi Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

- Chcielibyśmy, by młodzi po powrocie do swoich rodzinnych stron byli żywą reklamą naszego miasta, by zapamiętali Warszawę jako miejsce życzliwości i uśmiechu - dodaje prezydent Gronkiewicz-Waltz.

Ważnym elementem identyfikacyjnym miejsc związanych z Janem Pawłem II będzie specjalna instalacja pod nazwą „Papieska Warszawa” mająca formę dwujęzycznych plansz umieszczonych w miejscach odwiedzanych przez papieża podczas jego pielgrzymek do stolicy. Instytucja kultury m.st. Warszawy planuje także we współpracy z organizacjami pozarządowymi i diecezjalnymi stworzenie Miasta Miłosierdzia - wyjątkowego punktu na mapie Warszawy, wokół którego ogniskować się będą wszelkie działania o charakterze wolontariackim. Miasto Miłosierdzia ma być miejscem promocji postaw nawiązujących do głównego wątku ŚDM - miłosierdzia.

- Chcemy, by w ramach piątkowego programu Dni w Diecezjach młodzi mogli odwiedzić placówki charytatywne i włączyć się praktycznie w ich działalność - mówi ks. Marek Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzień i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

21 lipca na pl. Piłsudskiego odbędzie się koncert adresowany do gości Światowych Dni Młodzieży, zatytułowany „Nadzieja i Miłość”. Będzie się składał z 3 części. W pierwszej międzynarodowa grupa muzyków, solistów i tancerzy związanych ze Wspólnotą „Shalom”, wsparta polskimi muzykami z zespołu Wiarygodni, przedstawi program pieśni chwalebnych tzw. worship w różnych gatunkach i stylach muzycznych. Druga część koncertu to utwory skomponowane przez Piotra Rubika, zarówno te dobrze znane, jak i całkiem nowe kompozycje w wykonaniu orkiestry symfonicznej, połączonych  chórów oraz solistów - młodych gwiazd polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej. W części trzeciej zagranicznym gościom i wszystkim uczestnikom Światowych Dni Młodzieży zaprezentowane zostaną najbardziej znane piosenki o Warszawie - od kultowego „Snu o Warszawie” po  „Warszawo ma” i inne powszechnie znane utwory poświęcone stolicy Polski.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama