107,6 FM

Gdzie i po co te odpusty?

List Czytelniczki "Gościa": "Szkoda, żeby Rok Jubileuszowy kojarzył się ogółowi wiernych tylko z otwarciem i zamknięciem Świętych Drzwi".

Mam pewien niedosyt związany ze zbyt małą informacją albo raczej pomijaniem tematu wobec możliwości, jakie daje Rok Miłosierdzia, zwłaszcza jeśli chodzi o uzyskanie odpustów.
W naszej archidiecezji są wskazane kościoły jubileuszowe, ale trudno znaleźć o tym informacje na stronie archidiecezji, jest tylko archiwalna zakładka jubileuszu Kościoła katowickiego. Warto też przybliżyć - i to nie tylko raz - warunki i zasady otrzymania odpustu, bo wśród wiernych, i to nawet tych zaangażowanych w życie Kościoła, ta wiedza nie jest zbyt powszechna.
Dobrze, gdyby było tak jak np. w kościele MB z Lourdes w Kochłowicach, gdzie przy wejściu znajduje się informacja o tym, że jest to kościół jubileuszowy. Warto, aby wszędzie - wraz z tą informacją - były wypisane przywileje dla wiernych, jakie są z tym związane.
A może dobrą praktyką byłoby odmawianie WSPÓLNIE po zakończonej Mszy św. wymaganych modlitw, co pozwoliłoby uzyskać odpust tym wiernym, którzy przyjęli Komunie św. - po każdej Mszy w kościołach jubileuszowych, a w określone dni roku, jeśli jest taki przywilej (np. Porcjunkuli, oktawa po Wszystkich Świętych, po Drodze Krzyżowej) w pozostałych kościołach. Byłoby to też nauczenie parafian pewnych nawyków i praktyczne przybliżenie Kościoła na ziemi i dusz w czyśćcu cierpiących.
Szkoda żeby Rok Jubileuszowy kojarzył się ogółowi wiernych tylko z otwarciem i zamknięciem Świętych Drzwi...

Krystyna Bula

Od redakcji: W odpowiedzi na list Czytelniczki przypominamy tekst, w którym znaleźć można wszystkie kościoły jubileuszowe w archidiecezji katowickiej. Specjalne odpusty uzyskać możemy tam do 20 października. Więcej TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama