publikacja 24.02.2016 10:20
Kolejna część wielkopostnego cyklu, a w niej o postanowieniu poprawy.
Postanowienie poprawy [ks. Tomasz Jaklewicz]
W naszym poradniku dla grzesznika przypominamy kolejne kroki do owocnej spowiedzi. Szczery żal za grzechy łączy się z decyzją o zerwaniu z grzechem i zmianą życia. Tyle razy już obiecywaliśmy Bogu… I co? Jeśli niewiele z tego wyszło, tym bardziej trzeba postanowić poprawę raz jeszcze – pisze ks. T. Jaklewicz.
Patron spowiedników [ks. Tomasz Jaklewicz]
„Spowiednicy powinni być wierni katolickiemu nauczaniu moralnemu, a jednocześnie odnosić się do penitentów z miłosierdziem, wyrozumiałością i łagodnie, tak aby czuli oni, że nie są sami, że otrzymują wsparcie i zachętę na drodze wiary i chrześcijańskiego życia”. Tak zalecał św. Alfons Liguori, którego papież Pius XII ogłosił patronem spowiedników i moralistów. Historycy Kościoła uważają, że zainicjował on „kopernikański przewrót” w praktyce spowiedzi.
Anty-Balcerowicz [rozmowa z wicepremierem Mateuszem Morawieckim]
Co było „paliwem” przez ostatnie lata i dlaczego się kończy? Jak bardzo poprzednia ekipa rządowa zadłużyła nasz kraj? Na te oraz inne pytania odpowiada wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, naświetlając jednocześnie swój plan na rozwój gospodarczy Polski.
Ryzykant Mieszko [rozmowa z historykiem Philipem E. Steelem]
Co sprawiło, że Mieszko I przyjął chrzest? Wiara czy kalkulacja polityczna? W szkole podstawowej powszechnie uczy się, że Mieszko I przyjął chrzest w sojuszu z Czechami z powodu zagrożenia ze strony Niemców. Tymczasem, w opinii Philipa E. Steela, teza ta nie wytrzymuje krytyki.
Gość Niedzielny 09/2016
Gość Niedzielny
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07
GN 9