107,6 FM

Pierwsze takie Forum

Ponad 1000 dzieci uczestniczyło w pierwszym w Polsce Forum dla dzieci zorganizowanym przez Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym łódzkich jezuitów. Forum zostało zorganizowane dla najmłodszych w wieku od 7 do 12 lat pod hasłem „Módl się całym sobą!”.

Dzieci przyjechały z całej Polski - w zorganizowanych grupach i indywidualnie ze swoimi rodzicami i opiekunami. Niektórym podróż zajęła całą noc.

Jak mówią organizatorzy, "chodziło o to, by pokazać najmłodszym piękno radosnego Kościoła i żywą wiarę oraz nauczyć ich tego, że zawsze mogą wielbić Boga na rożne sposoby i że wiary i modlitwy nie należy się wstydzić czy chować jej tylko w swoim domu czy Kościele".

Dzieci miały okazje doświadczyć wspólnej modlitwy. Był też czas na zabawę i prace plastyczne. Jak mówią uczestnicy, "najbardziej podobało im się właśnie poczucie wspólnoty, to że mogli się razem bawić, modlić, że mogli bliżej poznać Pana Boga". „Tu jest taka radość, czuć że jest tu Duch Święty i Pan Bóg. To niesamowite, że możemy tu wszyscy razem tańczyć i śpiewać na chwałę Pana” - mówi jedna z uczestniczek.

12-letni Kacper, ministrant z Pabianic, przyjechał na Forum z grupą ze swojej parafii św. Mateusza. Jak mówi, chciał pogłębić swoją wiarę i czuje, że tu mu się to udaje. To co najbardziej zapamięta z tego wydarzenia to to, że Jezus nas kocha i jest naszym Panem.

Gościem specjalnym spotkania był biskup Marek Marczak, który sprawował Eucharystię podczas Forum. W słowie skierowanym do najmłodszych wiele uwagi poświęcił właśnie modlitwie. Podzielił się swoimi doświadczeniami dotyczącymi modlitwy i skupienia się na niej. Bp Marczak nauczył najmłodszych modlitwy Ojcze Nasz z gestami, które mogą dzieciom pomóc lepiej ją zrozumieć.

Organizatorzy chcieliby, żeby to Forum przyczyniło się do aktywizacji najmłodszych w Kościele, w ich lokalnych społecznościach, by miały odwagę wstąpić do scholi czy do grupy ministranckiej. By dzieci chciały dzielić się z innymi radością i entuzjazmem swojej wiary.

Jak podkreślają organizatorzy, to że przyjechało tyle dzieci to zasługa opiekunów. Na Forum było ich ponad dwustu. To oni musieli poświęcić swój czas, by zaplanować taki wyjazd i przywieźć dzieci na spotkanie. „Często to osoby, które uczestniczyły w naszych rekolekcjach” - mówi o. Remigiusz Recław, jezuita.

Forum przygotowali członkowie Odnowy w Duchu Świętym, zespół Mocni w Duchu oraz ojcowie jezuici. Od wielu już lat organizują oni podobne Forum i sesje formacyjne dla dorosłych i dla całych rodzin. Forum przeznaczone wyłącznie dla dzieci zorganizowano po raz pierwszy.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama