Prezydent: Brakuje tablicy upamiętniającej wyklętych

dodane 01.03.2016 19:53

PAP |

Prezydent Andrzej Duda uważa, że na Grobie Nieznanego Żołnierza brakuje tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych. "Brakuje dziś w tym miejscu niezwykle ważnej tablicy, która na tym grobie musi się w najbliższym czasie znaleźć" - powiedział prezydent.

Prezydent: Brakuje tablicy upamiętniającej wyklętych   Jacek Turczyk /PAP Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach ku czci Żołnierzy Wyklętych

Prezydent z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we wtorek wziął w uroczystościach na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Duda podkreślił, że Grób Nieznanego Żołnierza to miejsce "dumy polskiego narodu z jego bohaterów i obrońców, którzy polegli za ojczyznę". "Wielu z nich nawet nie ma grobu. Brakuje dziś w tym miejscu niezwykle ważnej tablicy, która na tym grobie musi się w najbliższym czasie znaleźć. To tablica upamiętniająca bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych. Tutaj czeka na nich miejsce" - powiedział Duda.

"To wielki dzień, bo dziś wyraźnie widać, że Żołnierze Wyklęci żyją. Żyją dotąd, dopóki istnieje pamięć o nich, dopóki pamięta o nich Polska. Komuniści być może zabili wielu z nich, ale nie zdołali zamordować tego, co najważniejsze. Odebrali im życie, ale nie odebrali ducha, bo ich duch jest duchem ojczyzny" - podkreślił prezydent.

Przypomniał, że to święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a uchwałę w tej sprawie przyjął Sejm. "Trzeba w tym kontekście wspomnieć, że to nie tylko kwestia instytucjonalna. To zasługa tych wszystkich, którzy tą pamięć w sercach przenieśli. Kiedy mówimy o Żołnierzach Niezłomnych, o tych, którzy walczyli z bronią w ręku, musimy także pamiętać o wszystkich tych, którzy byli z nimi" - mówił Duda.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANDRZEJ DUDA, HISTORIA, OBCHODY, PAP, PREZYDENT, ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 JAWA 21.03.2016 17:23
Niezalogowany użytkownik dziwna nazwa "wyklęci"
powinno być Niezłomni
Plusów: 0 Savonarola 02.03.2016 02:21
Niezalogowany użytkownik To straszne,ze po tylu latach demokracji i wolnosci nie ma jeszcze pomnikow ,nie mowiac juz o zwyklych tablicach upamietniajacych tak zwanych zolnierzy wykletych.Dobrze ze internetowe wydanie Goscia w calosci zostalo poswiecone tym,ktorzy walczyli z komuna o wolnosc i niepodleglosc.Warto chyba dodac,ze wiekszosc spoleczenstwa polskiego miala juz dosyc wojny i po 1945r roku poparcie dla zolnierzy wykletych bylo raczej symboliczne.

wszystkie komentarze >