Szwajcarzy podtrzymali niekorzystne podatki dla rodzin

dodane 02.03.2016 08:40

RADIO WATYKAŃSKIE |

Podwójnym NIE zakończyło się referendum w Szwajcarii. Mieszkańcy tego kraju opowiedzieli się przeciw zmianie niekorzystnego dla rodzin prawa podatkowego oraz przeciw automatycznemu wydalaniu cudzoziemców skazanych na co najmniej trzyletnie wyroki.

Szwajcarzy podtrzymali niekorzystne podatki dla rodzin   LUKAS LEHMANN /PAP/EPA Członkowie komitetu NGO przeciwni automatycznemu wydalaniu cudzoziemców skazanych na co najmniej trzyletnie wyroki cieszą się z wyniku referendum

O ile z tego ostatniego wyniku episkopat Szwajcarii wyraził zadowolenie, o tyle pierwszą decyzją jest rozczarowany, choć, jak podkreśla, można się jej było spodziewać ponieważ społeczeństwo jest mocno spolaryzowane w swoich poglądach o małżeństwie i rodzinie. Dowodem tego, jak podkreślają biskupi, był chociażby Synod na temat rodziny.

Wskazują oni jednak, że nawet negatywny wynik referendum podkreślił pozytywne znaczenie rodziny w społeczeństwie szwajcarskim. Także bowiem ci, którzy opowiedzieli się przeciwko zmianom fiskalnym dla małżeństw, wskazywali, że rodzina stanowi przyszłość społeczeństwa. Inicjatywa referendalna była zatytułowana: „Dla małżeństwa i rodziny – NIE niedogodnościom dla par małżeńskich”.

Zgodnie z prawem tego kraju osoby będące z związku małżeńskim rozliczają się wspólnie, a to, kiedy oboje pracują, oznacza wyższe podatki. Natomiast ludzie żyjący w konkubinatach są opodatkowani indywidualnie, a zatem oddają fiskusowi mniej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| REFERENDUM, SZWAJCARIA

Reklama