107,6 FM

Prezydent Duda spotkał się z Polonią w Pradze

Łączność z Polonią jest jednym z absolutnie podstawowych elementów budowania polskiej wspólnoty - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w polskiej ambasadzie w Pradze. Prezydencka para dwudniową wizytę w Czechach rozpoczęła od spotkania z Polonią.

Andrzej Duda odznaczył 10 osób za działalność polonijną; podziękował im też za utrzymywanie łączności z Polską, z polskością, za społeczną pracę dla rodaków.

"Jestem z państwem nieustannie jako prezydent Rzeczypospolitej. Chciałbym, żebyście to czuli" - zwrócił się do przedstawicieli Polonii prezydent Duda.

Ocenił, że współpraca pomiędzy Polską a Czechami w kwestii mniejszości polskiej wygląda dobrze. "Są polskie szkoły, jest finansowanie. Oczywiście jako strona polska chcemy w tym finansowaniu uczestniczyć" - podkreślił prezydent.

"Wiem, że toczą się rozmowy związane z finansowaniem nauki języka polskiego w szkołach w Czechach, że powstaje specjalna ustawa. Wiem, że jest zespół, który prowadzi w tym zakresie negocjacje z czeskim rządem" - powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że łączność z Polakami poza granicami kraju jest jednym z absolutnie podstawowych elementów budowania polskiej wspólnoty rozumianej jako wspólnota przedstawicieli polskiego narodu, ale także interesów Rzeczpospolitej.

Para prezydencka podczas spotkania z Polonią w związku z trwającym w Polsce Rokiem Sienkiewiczowskim odczytała fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza: prezydent Duda - "Pana Wołodyjowskiego", pierwsza dama - "Quo vadis".

We wtorek w Pradze prezydent Duda spotka się z prezydentem Czech Miloszem Zemanem i czeskim premierem Bohuslavem Sobotką.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama