107,6 FM

Beata Kempa o przygotowaniach do ŚDM

Szefowa kancelarii premiera wzięła udział w prezentacji raportu o przygotowaniach do tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, zorganizowanej przez wojewodę małopolskiego.

Podczas prezentacji raportu o przygotowaniach do tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie szefowa kancelarii premiera przypomniała, że w piątek sejm jednogłośnie przyjął specustawę dotyczącą organizacji ŚDM.

Podkreśliła, że celem wszystkich prac jest to, aby wszyscy młodzi pielgrzymi uczestniczący w spotkaniu z ojcem świętym byli bezpieczni i mogli przeżywać Światowe Dni Młodzieży w skupieniu i z radością.

- Przedmiotem naszej troski jest również to, aby nasz kraj był pięknie wypromowany. Przecież oni po Mszy posłania rozjadą się do swoich krajów. Chodzi o to, żeby zapraszali innych, zapraszali w szczególności młodych ludzi, którzy dzisiaj z taką łatwością się przemieszczają, aby wrócili tutaj i mieli w pamięci naszą, polską gościnność - mówiła 19 marca w Krakowie B. Kempa, która przewodniczy rządowemu zespołowi ds. organizacji ŚDM.

Oceniając stan prac, który w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa zaprezentował 15 marca wojewoda Józef Pilch, minister Kempa podkreśliła, że widzi pełną gotowość i mobilizację oraz "to, co jest najważniejsze przy tak olbrzymim przedsięwzięciu, czyli dużą koordynację i wielką wolę współpracy".

- Sprawy potencjalnych zagrożeń służby monitorują na bieżąco. Spokojnie możemy te dni organizować - mówiła B. Kempa. - Wielka odpowiedzialność komitetu organizacyjnego i pełna współpraca pokazują, że przyjadą tutaj przede wszystkim ci młodzi ludzie, którzy chcą się spotkać, chcą się modlić, chcą przeżyć coś wielkiego. Musimy być czujni i po to są te wszystkie przepisy, ale mam nadzieję, że nie trzeba ich będzie zbyt często stosować.

Pytana o to, co pozostało jeszcze do przygotowania przed Światowymi Dniami Młodzieży, szefowa kancelarii premiera podkreśliła, że ostateczny plan zabezpieczenia ŚDM wojewoda małopolski wraz z Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 musi przedstawić do 15 maja.

- Druga kwestia to pełna inwentaryzacja wszystkich służb, ustawienie każdego praktycznie z imienia i nazwiska w odpowiednim miejscu - to już praca bardzo organizacyjna - wyjaśniała Beata Kempa. - To zostało przećwiczone na tym nieco mniejszym, choć też bardzo dużym, poligonie, kiedy przyjeżdżali tu Jan Paweł II czy Benedykt XVI.

Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w ostatnim tygodniu lipca. Organizatorzy spodziewają się ok. 2 mln uczestników. Końcowa Msza św., w której zawsze bierze udział najwięcej pielgrzymów, odbędzie się w Brzegach (gm. Wieliczka) na Campus Misericordiae.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama