Szczerski: Duda rozmawiał z Obamą

dodane 01.04.2016 06:50

PAP |

Odbyli dwustronną rozmowę m.in. o szczycie NATO w Warszawie i sytuacji w Polsce.

Szczerski: Duda rozmawiał z Obamą   PAP/EPA/SHAWN THEW Prezydent Duda w USA

Prezydent Andrzej Duda odbył dwustronną rozmowę z prezydentem USA Barackiem Obamą przy okazji oficjalnej kolacji w Białym Domu dla uczestników Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego. Prezydenci rozmawiali m.in. o szczycie NATO w Warszawie i sytuacji wokół TK w Polsce - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Andrzej Duda przebywa w Waszyngtonie od wtorku. W czwartek wieczorem wziął udział w oficjalnej kolacji wydanej przez prezydenta Stanów Zjednoczonych dla wszystkich kilkudziesięciu przywódców państw i organizacji przybyłych na czwarty Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego.

Prezydencki minister poinformował polskich dziennikarzy w czwartek wieczorem czasu lokalnego, że na marginesie kolacji doszło do rozmowy prezydentów Polski i USA.

"Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Białym Domu odbył dwustronną, w cztery oczy, rozmowę z prezydentem Barackiem Obamą. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim kwestii nuklearnych" - powiedział Szczerski. Jak mówił, prezydenci rozmawiali także o przygotowaniach do licowego szczytu NATO w Warszawie oraz o kwestii Trybunału Konstytucyjnego i "dyskusji o tym, w jaki sposób ten spór polityczny w Polsce się rozwija".

"Prezydent Andrzej Duda poinformował prezydenta Obamę o najnowszych działaniach podjętych w Polsce, o spotkaniu partii politycznych - które prezydent wita z zadowoleniem - o tym, że jest zatem szansa na polityczny kompromis w kwestii ustawy o TK" - powiedział Szczerski. Jak mówił, Duda poinformował też Obamę, że jako prezydent podejmie w najbliższym czasie prace "dotyczące uregulowania spraw wymiaru sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego w polskiej konstytucji".

Jak mówił Szczerski, "prezydent Obama podziękował Polsce za jej dokonania w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu broni nuklearnej oraz za to, że Polska jest jednym z kilkunastu krajów, które zostaną wyróżnione za dokonanie największego postępu w tym względzie".

Szczerski wyjaśnił, że do rozmowy doszło przed rozpoczęciem oficjalnej kolacji otwierającej szczyt. "Zanim rozpoczęła się kolacja, wszyscy zasiedli do stołu; prezydent Barack Obama porozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą specjalnie w krótkiej, ale dwustronnej rozmowie" - mówił Szczerski.

Jak dodał, rozmowa odbyła się z inicjatywy prezydenta Obamy. "Najpierw panowie się przywitali, jak wszyscy inni, ale po powitaniu idąc do miejsca, gdzie była kolacja, panowie przystanęli i osobno porozmawiali w cztery oczy, we własnym gronie, czyli w cztery oczy" - wyjaśnił. "To nie była rozmowa długa, ale treściwa" - powiedział Szczerski.

Prezydencki minister poinformował, że w czasie gdy w Białym Domu odbywała się kolacja dla przywódców państw przybyłych na szczyt nuklearny, odbyła się też kolacja w Departamencie Stanu, w której uczestniczył. Jak mówił, rozmawiał podczas niej m.in. z sekretarzem stanu USA Johnem Kerry'ym oraz asystentem szefa amerykańskiej dyplomacji ds. Europy Victorią Nuland, przede wszystkim o kwestii NATO, w tym ostatniej decyzji Stanów Zjednoczonych dotyczącej rozmieszczenia wojsk w Europie Środkowo-Wschodniej, a także o sytuacji na Ukrainie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANDRZEJ DUDA, BEZPIECZEŃSTWO, OBAMA, PAP, PREZYDENT, SZCZYT, USA

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 adamp_314 01.04.2016 13:14
Wacław Potocki, Ogród fraszek, Tom 1,
fraszka 213. Chwałecki
:)
Plusów: 2 Agaton 01.04.2016 12:32
Niezalogowany użytkownik
Chwalił się w kompaniej ktoś, że jadąc w łowy,
 Krol jegomość miał w drodze swoje z nim rozmowy,


Ale nie chciał powiedzieć o czym, choć go pyta,
 Aż jeden: Słyszałem ja: Ty kpie, nie depc żyta.
Plusów: 5 adamp_314 01.04.2016 10:49
Jest! Jest! Sukces!

Szczerski: "[...] idąc do miejsca, gdzie była kolacja, panowie przystanęli i osobno porozmawiali w cztery oczy, we własnym gronie, czyli w cztery oczy"

Oto dzisiaj, na naszych oczach Polska wstaje z kolan! Kilka godzin wcześniej Naczelnik Państwa wykonał gest (spotkanie z opozycją) sugerujący, że może jednak odstąpi od łamania konstytucji. W nagrodę Obama, w drodze do fotela za stołem, wziął naszego bohaterskiego prezydenta awatara na stronę i zamienił parę zdań. Zapytał o poszanowanie konstytucji plus parę kurtuazyjnych zdań. "w cztery oczy! [...] w cztery oczy!"

Ludzie, czy Polska kiedyś w ostatnich 25 latach była tak nisko? Wystarczyło niecałe pół roku...
Plusów: 2 dzisiaj 01.04.2016 07:50
Niezalogowany użytkownik "Prima Aprilis"?

wszystkie komentarze >

Reklama