Kard. Müller: katolicy nie mają powodu, by świętować Reformację

dodane 01.04.2016 10:20

KAI |

Katolicy nie mają powodu, by świętować początek Reformacji - uważa prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller. Opinię tę wyraził w książce-wywiadzie udzielonym hiszpańskiemu dziennikarzowi Carlosowi Granadosowi „Informe sobre la esperanza” (Raport o nadziei).

Kard. Müller: katolicy nie mają powodu, by świętować Reformację   Krystyna Piotrowska /Foto Gość Kard. Gerhard Müller i abp Zygmunt Zimowski

W 2017 r. przypadnie 500. rocznica rozpoczęcia Reformacji, która doprowadziła do rozłamu w zachodnim chrześcijaństwie i powstania Kościołów protestanckich. Ekumeniczne obchody zostaną zainaugurowane w Lund w Szwecji 31 października br. Weźmie w nich udział papież Franciszek.

- Jeśli jesteśmy przekonani, że Boże objawienie jest w całości zachowane i niezmienione w Piśmie Świętym i Tradycji, w doktrynie wiary, w sakramentach, w hierarchicznym ustroju Kościoła, opartym na sakramencie święceń, to nie możemy przyjąć, że istnieją wystarczające powody do odłączenia się od Kościoła - podkreślił kard. Müller.

Przypomniał też, że czołowi reformatorzy nazywali papieża Antychrystem, by „usprawiedliwić oddzielenie się” od Kościoła katolickiego.

Zdaniem niemieckiego purpurata, wielką przeszkodę dla ekumenizmu stanowi relatywizm i „bezkrytyczne przyjmowanie dzisiejszych ideologii”. - Protestantyzacja Kościoła katolickiego na fundamencie świeckiej wizji bez odniesienia do transcendencji nie tylko nie doprowadzi nas do pojednania z protestantami, ale także uniemożliwi nam spotkanie z tajemnicą Chrystusa - zaznaczył kard. Müller. Dodał, że to w Kościele jesteśmy depozytariuszami nadprzyrodzonego objawienia, któremu winni jesteśmy całkowite posłuszeństwo intelektu i woli.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 39 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 _jasiek 10.04.2016 11:37
No ale te skutki uboczne ...
Plusów: 2 _jasiek 07.04.2016 14:33
@jacenty 05.04.2016 14:52 --- Pan nie rozumie w ogóle skąd się biorą dogmaty. Są Prawdy spisane wyznawane przez Kościół od czasów Apostołów i Ojców Apostolskich oraz te, które jako Tradycja przekazywała ustnie, na przykład w Liturgii. Dogmat uroczyście ogłasza się w momencie, gdy Prawdy te są kwestionowane, na przykład po tym jak seryjnie kwestionował je Luter. Stąd Kanon Pisma funkcjonował na długo prze tym jak go spisano. Przykładowo, zanim ogłoszono Prawdę o Niepokalanym Poczęciu, wiele wieków wcześniej potępiono jej negowanie. Polecam lekturę Breviarium Fidei , pasjonująca lektura, nie koniecznie od deski do deski, można się wgłębiać w poszczególne tematy.
Plusów: 2 _jasiek 06.04.2016 10:43
@06.04.2016 08:04 Niech pan sobie nie pochlebia. To nie nienawiść, to fakty. Luter otworzył puszkę Pandory z której wylało się zło gnębiące współczesny świat. Wojny religijne i zaciągane przez obie strony kredyty na ich prowadzenie stworzyły podwaliny fortun dzisiejszych banksterów, niemiecka filozofia o korzeniach luterańskich zaowocowała zbrodniczymi ideologiami Marksa, Lenina, Trockiego, Gramsciego, Stalina, Mao, Pol-Pota ... Mało jeszcze panu? A toto o "świętych w całej Achai" to marny wykręt - został pan trafiony i zatopiony.
Plusów: 0 śwjacenty 06.04.2016 08:04
Szanowny panie "jasiek" niech pan nie robi się sędzią mojego nicka. Czy "świętych w całej Achai i uświęconych w Koryncie" też pan oprotestuje jako szyderstwo z katolickiego kultu świętych. Mój nick jest moim wyznaniem wiary w mojego zbawiciela. Natomiast co do pańskiego kultu świętych to nic mi do tego ) Ja się odnoszę do pana szczerej nienawiści do Lutra i wszystkiego co protestanckie, którą pan eksponuje na każdym kroku. Przypomina pan w tym za przeproszeniem ludzi ukąszonych przez TVN co szczerze i głośno nienawidzą Jarosława Kaczyńskiego choć nie mają żadnych argumentów.

wszystkie komentarze >