700 dodatkowych pociągów na ŚDM

dodane 15.04.2016 09:50

PAP |

Co najmniej 700 dodatkowych pociągów na Światowe Dni Młodzieży uruchomią spółki grupy PKP oraz przewoźnicy samorządowi - poinformowała w piątek spółka. Wg szacunków PKP Intercity w czasie ŚDM z usług tylko tego przewoźnika może skorzystać ponad 100 tys. pielgrzymów.

700 dodatkowych pociągów na ŚDM   ks. Piotr Sroga /Foto Gość

PKP ocenia, że wzmożony ruch podróżnych rozpocznie się już 20 lipca br., a z samej oferty przejazdów grupowych skorzysta 40 tys. podróżnych. Spółka zawarła porozumienia z 11 diecezjami w Polsce, dla których uruchomi 74 pociągi specjalne. PKP Intercity szacuje, że liczba osób, które skorzystają z pociągów przewoźnika w drodze do/z Krakowa będzie jeszcze rosła.

Podczas Światowych Dni Młodzieży w trasy wyjedzie blisko 700 dodatkowych pociągów. PKP PLK planuje zwiększyć liczbę składów na trasie Kraków - Katowice z 56 do 214 dziennie.

Z kolei na trasę z Warszawy do Krakowa będzie mogło wyjechać 171 pociągów na dobę - o 71 więcej niż obecnie, a na trasie Rzeszów - Kraków liczbę pociągów można zwiększyć z obecnych 49 do 150 dziennie.

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży opracowywana jest specjalna korekta rozkładu jazdy, która zostanie wprowadzona 1 lipca.

Na dworcach kolejowych pojawią się specjalne oznakowania, a pomocą podróżnym będą służyć mobilni informatorzy. Zarówno z nimi, jak i z pracownikami punktów o nazwie InfoDworce będzie można się porozumieć w języku angielskim.

Od 20 lipca do 7 sierpnia na 56 stacjach wygłaszane będą komunikaty w językach polskim i angielskim. Na ok. 30 stacjach "megafoniści" posługujący się językiem angielskim będą pracować całodobowo.

Światowe Dni Młodzieży zabezpieczać będzie ponad dwa i pół tysiąca funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei wspieranych przez najnowocześniejszy sprzęt i środki łączności.

Na każdej stacji związanej z obsługą pielgrzymów przygotowana będzie odpowiednia organizacja ruchu i zabezpieczenia. Szczególnym nadzorem objęte będą dodatkowe przejścia przez tory oraz tereny kolejowe, obok których odbędą się uroczystości. Dzwoniąc na czynny 24 godziny na dobę telefon bezpieczeństwa będzie można rozmawiać w języku angielskim.

Spółka PKP Cargo zabezpieczyła dotychczas 40 lokomotyw, które będą mogły zostać wykorzystane w razie ewentualnych awarii i utrudnień w ruchu. PKP PLK wyznaczy dodatkowe zespoły pracowników dbających o zapewnienie przepustowości linii kolejowych. Na potrzeby pielgrzymów w budynku dawnego dworca Kraków Główny będzie uruchomione centrum informacyjne.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOLEJ, PAP, PKP, WYZNANIA, ŚDM2016

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Gość 15.04.2016 12:55
Niezalogowany użytkownik Poznański dworzec nie jest przugotowany na przyjęcie pielgrzymów i raczej nie będzie...niestety.
Plusów: 1 spoko 15.04.2016 12:24
Niezalogowany użytkownik "PKP PLK planuje zwiększyć liczbę składów na trasie Kraków - Katowice z 56 do 214 dziennie."

Optymiści :) Tory są w takim stanie, że osobówka jedzie 2h, a inne pociągi tam nie jeżdżą. Jedno dobre, że podróżni-pielgrzymi zobaczą trochę prawdziwej Polski, a nie tylko ekrany akustyczne.
Gdyby te pociągi prowadził jeszcze parowóz to efekt byłby piorunujący. :)

"Spółka PKP Cargo zabezpieczyła dotychczas 40 lokomotyw, które będą mogły zostać wykorzystane w razie ewentualnych awarii i utrudnień w ruchu."

Mam nadzieję, że chodzi tu o lokomotywy spalinowe, bo inaczej marnie to widzę. Natomiast lokomotyw spalinowych, które mogłyby obsłużyć pociągi pasażerskie to jest jak na lekarstwo, więc należy się liczyć z dużymi opóźnieniami w razie awarii.

wszystkie komentarze >