Dyskryminacja chrześcijan w Europie trwa

dodane 19.04.2016 19:30

RADIO WATYKAŃSKIE |

Chrześcijanom wolno wierzyć w życiu prywatnym i modlić w kościołach, ale nie pozwala się im postępować zgodnie ze swą wiarą publicznie, a nawet mogą być za to pociągnięci do sądu - mówił przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w OBWE prał. Janusz Urbańczyk.

Dyskryminacja chrześcijan w Europie trwa   Józef Wolny /Foto Gość W imię „politycznej poprawności” zbyt często oczernia się wyznawców Chrystusa jako bigotów czy nietolerancyjnych – zauważył ks. Urbańczyk.

Dyskryminowanie chrześcijan nawet tam, gdzie są oni większością, to poważne zagrożenie dla całego społeczeństwa – powiedział 14 kwietnia w Wiedniu przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Prał. Janusz Urbańczyk podkreślił, że istotną przyczyną dyskryminacji i nietolerancji względem wyznawców Chrystusa w regionie objętym działalnością OBWE jest niepokojące ograniczanie wolności religijnej. O tendencji do usuwania religii, zwłaszcza chrześcijaństwa, ze sfery publicznej i ograniczania jej do życia prywatnego mówił Papież Franciszek m.in. na ubiegłorocznym spotkaniu rodzin w Filadelfii.

Watykański przedstawiciel w OBWE zwrócił uwagę, że w różnych krajach należących do tej organizacji oddziela się przekonania religijne od ich praktykowania. Chrześcijanom wolno wierzyć w życiu prywatnym i modlić w kościołach, ale nie pozwala się im postępować zgodnie ze swą wiarą publicznie, a nawet mogą być za to pociągnięci do sądu. Ograniczaniem wolności religijnej jest też uniemożliwianie wpływu wiary na kształtowanie życia publicznego i polityki. W imię „politycznej poprawności” zbyt często oczernia się wyznawców Chrystusa jako bigotów czy nietolerancyjnych – zauważył ks. Urbańczyk.

Polski duchowny wyraził też nadzieję delegacji Stolicy Apostolskiej w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, że w tym roku zostanie wreszcie wydana deklaracja jej Rady Ministerialnej o dyskryminacji chrześcijan. Radę tę tworzą ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich OBWE. Na jej spotkaniu w grudniu ub. r. w Belgradzie niestety nie udało się takiej deklaracji przyjąć.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYSKRYMINACJA CHRZEŚCIJAN

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 21.04.2016 00:32
Niezalogowany użytkownik Panstwo powinno byc swieckie! Religia i wiara to sprawa indywidualna i prywatna. Nie rozumiem dlaczego to religia chrzescijanska ma miec wplywy na zycie publiczne i polityke panstwa, w ktorych zyja ludzie o roznych wierzeniach lub niewierzacy? Niech kazdy zajmie sie swoim sumieniem. Tyle.
Plusów: 1 trzinaalli 20.04.2016 15:44
Niezalogowany użytkownik Tą dyskryminację poniekąd mamy na własne życzenie, bośmy sobie wybrali takich ludzi do różnych władz, którzy mają poglądy letnie bądź wrogie chrześcijaństwu. Od nas samych również będzie zależało by odwrócić ten trend. Wystarczy odmówić codziennie w południe (oprócz "Anioł Pański") jedno "Ojcze nasz" w intencji Europy. Więcej szczegółów tutaj: http://europe4christ.net/index.php?id=68&L=10
Plusów: 0 Miner 20.04.2016 12:57
Niezalogowany użytkownik Zabrania się w Europie pomagać słabszym i kochać bliźniego? Czy my Chrześcijanie powinniśmy się martwić tym, że ktoś nas oczernia? Może nieraz warto się zastanowić, czy to co ja robię jest zgodne z Chrześcijaństwem i daję dobry przykład, a nie martwić się opinią innych i robić z siebie ofiarę losu.
Plusów: 0 d 20.04.2016 10:40
Niezalogowany użytkownik Nie wiem - ale darem na pewno. Teraz nie wolno niczego krytykować, ani nigdzie widzieć zagrożeń, więc się staram dostosować.

wszystkie komentarze >