107,6 FM

45 tys. pierwszaków powtórzy klasę

To dzieci, które jako sześciolatki obowiązkowo rozpoczęły naukę.

Taką możliwość stworzyła grudniowa nowelizacja ustawy o systemie oświaty znosząca obowiązek szkolny dla sześciolatków i przywracająca obowiązek szkolny w wieku siedmiu lat. 6-letnie dziecko ma prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Jeśli rodzic zdecyduje inaczej, zostanie w przedszkolu. Nowelizacja umożliwiła też rodzicom dzieci sześcioletnich, którzy posłali je do pierwszej klasy, ponowne zapisanie ich do pierwszej klasy.

Jak poinformowało we wtorek PAP Ministerstwo Edukacji Narodowej, powołując się na informacje uzyskane ze szkół, od września 2016 r. w klasach pierwszych szkół podstawowych rozpocznie naukę ok. 210 tys. dzieci.

W tej grupie znajdzie się: 91 tys. dzieci 7-letnich, które nie rozpoczęły obowiązku szkolnego jako dzieci 6-letnie rok wcześniej, 74 tys. dzieci 6-letnich (18 proc. rocznika), które rozpoczną dobrowolnie naukę w klasach I oraz 45 tys. dzieci 7-letnich, które obowiązkowo rozpoczęły naukę w klasie I rok wcześniej, ale postanowiły kontynuować naukę w pierwszej klasie.

"To dużo. To świadczy o tym, że została postawiona dobrze diagnoza na etapie opracowania projektu ustawy, że dobrze wyczuliśmy oczekiwania rodziców, że wiele dzieci 6-letnich w klasach pierwszych jednak nie spełniało tego wymogu dojrzałości szkolnej. Cieszę się bardzo, że daliśmy możliwość rodzicom powtórzenia klasy bez żadnych konsekwencji niepromowania" - powiedziała we wtorek w Katowicach wiceminister edukacji narodowej Teresa Wargocka.

Przypomniała, że do końca 2016 r. subwencja oświatowa skierowana do samorządów obejmuje wszystkie dzieci z populacji dzieci 6-letnich. "Czyli generalnie do końca roku 2016 r. samorządy mają środki na organizację klas I, z zapasem" - zaznaczyła.

1 września ubiegłego roku naukę w I klasie szkoły podstawowej rozpoczęło ogółem 611 tys. dzieci.

« 1 »
  • juzek
    17.05.2016 22:51
    Podobuje mi się taki stosunek do nauki, nie ma co się spieszyć z tym uczeniem, potem mądry człowiek cierpi jak patrzy na to co się dzieje, a głupiemu wszystko się podoba.
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama