Rząd: od 2017 r. 12 zł/godz. przy umowie-zleceniu

dodane 01.06.2016 06:42

PAP |

To spełnienie jednej z obietnic złożonych przez premier w expose.

Rząd: od 2017 r. 12 zł/godz. przy umowie-zleceniu   Agata Ślusarczyk /Foto Gość Minimalna płaca godzinowa przy umowach zleceniach to jedna z obietnic z expose premier Szydło

Minimum 12 zł brutto za godzinę pracy na umowę-zlecenie oraz dla samozatrudnionych - taki będzie efekt noweli, której projekt we wtorek przyjął rząd. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Obecnie pensja minimalna dotyczy tylko osób zatrudnionych na etat.

Według rządu przyjęcie tego rozwiązania oznacza spełnienie jednej z najważniejszych obietnic złożonych przez premier Beatę Szydło w expose.

Minister finansów Paweł Szałamacha wyraził nadzieję, że ustawa zostanie uchwalona jeszcze w czerwcu. "I później będzie wchodziła w życie i wywoływała pozytywne skutki na sferę tzw. umów śmieciowych, to znaczy jednak ci pracownicy, którzy często byli wynagradzani bardzo kiepsko, dojdą do minimalnie przyzwoitego poziomu uposażeń" - powiedział Szałamacha we wtorek wieczorem w TVP Info.

Według resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, który przygotował projekt noweli ustawy o minimalnym wynagrodzeniu oraz niektórych innych ustaw, nowa regulacja ma przeciwdziałać nadużywaniu umów cywilnoprawnych i chronić osoby otrzymujące wynagrodzenie na najniższym poziomie. Chodzi o to, aby ograniczyć zjawisko polegające na tym, że osoba zatrudniona na umowie cywilnoprawnej ma wynagrodzenie znacznie niższe od minimalnego wynagrodzenia przysługującego pracującemu na etacie.

W ramach ochrony zatrudniony (na umowie zlecenia lub o świadczenie usług) nie będzie mógł się zrzec prawa do minimalnej stawki godzinowej lub przenieść go na inną osobę. Ma to chronić zleceniobiorcę przed próbami omijania tej regulacji przez zleceniodawcę.

Wynagrodzenie wynikające z zastosowania minimalnej stawki godzinowej ma być wypłacane w formie pieniężnej. Rozwiązanie takie ma - według MRPiPS - zapobiegać nadużyciom ze strony zleceniodawcy, który może nakłaniać zleceniobiorcę, aby wynagrodzenie przyjął np. w formie towarów produkowanych przez firmę. Zdaniem autorów projektu rozwiązanie to zapewni możliwość skontrolowania, czy wynagrodzenie w należnej kwocie zostało rzeczywiście wypłacone. Jednym z elementów ochrony zleceniobiorcy jest także gwarancja otrzymywania wynagrodzenia w wysokości minimalnej stawki godzinowej co najmniej raz w miesiącu.

W projekcie nowelizacji ustawy zaproponowano również, aby minimalna stawka godzinowa miała zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia (wg stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.). Założono, że minimalna stawka godzinowa będzie corocznie waloryzowana o wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przyjęto, że co do zasady sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług ma być ustalany między zleceniodawcą a zleceniobiorcą. W przypadku braku takich ustaleń zleceniobiorca będzie przedkładał zleceniodawcy w formie papierowej lub elektronicznej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. Informacja taka będzie przedstawiana w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia, tak aby mogła stać się podstawą obliczenia wynagrodzenia.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, minimalna stawka godzinowa nie będzie dotyczyła zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce i czas realizacji zadań, jeśli jego wynagrodzenie będzie zależało wyłączenie od osiągniętego rezultatu. Zdaniem twórców projektu w praktyce oznacza to, że nowe przepisy będą dotyczyć m.in. pracowników firm ochroniarskich i sprzątających, którzy mają szczególnie niskie stawki wynagrodzeń.

W projekcie rozszerzono zakres uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy. PIP ma kontrolować, czy podmiot kontrolowany wypłacił minimalną stawkę godzinową. Inspekcja będzie mogła wydać polecenie wypłaty wynagrodzenia w wymaganej wysokości.

Przewidziano także sankcje za naruszenie przepisów o zapewnieniu minimalnej stawki godzinowej. Przedsiębiorca, osoba działająca w jego imieniu albo osoba działająca w imieniu innej jednostki organizacyjnej, która wypłaca należne wygrodzenie za każdą godzinę pracy w wysokości niższej od obowiązującej minimalnej stawki godzinowej - będzie podlegać karze grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.

Według zapowiedzi rządu przepisy dotyczące minimalnej stawki godzinowej mają także zostać uwzględnione w ustawie Prawo zamówień publicznych, na zasadach analogicznych jak regulacje dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę. Minimalna stawka godzinowa ma być również stosowana przy przetargach publicznych.

Projekt przewiduje wprowadzenie również innych przepisów służących ochronie osób otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie, np. likwiduje przepisy różnicujące wysokość minimalnego wynagrodzenia dla pracownika etatowego ze względu na staż pracy.

Obecnie pracownik w pierwszym roku pracy musi otrzymać co najmniej 80 proc. płacy minimalnej. Po zmianach, wszyscy pracownicy - niezależnie od stażu pracy - będą otrzymywać minimalne wynagrodzenie w jednakowej, pełnej wysokości. Rozwiązanie to znosi dyskryminację młodych ludzi na rynku pracy.

Zaproponowano także przepis, aby dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej nie był uwzględniany przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na etacie. Obecnie dodatek ten jest brany pod uwagę przy obliczaniu pensji minimalnej. Oznacza to, że osoby najniżej wynagradzane są gorzej traktowane w porównaniu z osobami lepiej wynagradzanymi, otrzymującymi pensję wyższą niż pensja minimalna.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MF, MRPIPS, PAP, PRACA, PRAWO, PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ, RZĄD

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 @prawy 02.06.2016 00:02
Niezalogowany użytkownik A może inaczej, gdyby pracodawca zrozumiał, że ochroniarz jest tak samo ważny jak kierownik ds. marketingu, bo od niego zależy bezpieczeństwo firmy, towarów czy osób pracujących w firmie lub jej gości czy klientów to z pewnością zapłaciłby sporo więcej niż 12 zł i to przy pełnych składkach.

Znałem takich pracodawców którzy uważali, że to oni zarabiają na pensje pracowników, a sami pracownicy są im zapewne nie potrzebni wiec należy im płacić jak najemnej najlepiej bez składek bo to przecież dużo kosztuje ;)
Plusów: 2 Prawy 01.06.2016 13:19
Kiedy państwo przestanie zabierać nam przeszło połowę naszego wynagrodzenia to nagle się okaże, że ochroniarz może zarabiać 12zł/h na rękę i to nie na czarno. Podnoszenie płacy minimalnej doprowadzi do stytuacji jaką opisuje Pan Stanisław. Oczywiście również młodym ludziom tuż po skończeniu szkoły trudniej będzie znaleźć pracę.
A tak poza tym to chyba Pan nadinterpretuje słowa swojego przedmówcy. Nie napisał On że nie jest to praca, tylko że nie jest to praca tak wymagająca, ani potrzebna aby za nią tyle płacić.
Plusów: 2 max 01.06.2016 11:00
Niezalogowany użytkownik Każdemu pracownikowi należy się godne wynagrodzenie.

Za 5 zł za godzinę sam sobie pilnuj swojego przybytku, jeśli uważasz że nie jest to praca. ;)
Plusów: 2 Stanisław 01.06.2016 10:18
Niezalogowany użytkownik Rządząca lewica, chyba nie zdaje sobie sprawy, że większość z tych osób straci pracę. Zatrudniamy ochroniarzy, emerytów, którzy siedzą sobie w kantorku, oglądają tv i pospacerują po terenie. W tej chwili koszty "ochrony" wzrosną dwukrotnie. Zamierzamy zwolnić tych Panów, albo zostawić tylko jednego na jedną zmianę (a nie trzy zmiany jak dotychczas).

Nie bez znaczenie jest, że ustawę zachwala minister finansów, jej celem jest bowiem zwiększenie... opodatkowania. Ustalając bezwzględną płace minimalną na czynności wykonywane poza stosunkiem pracy fiskus w rzeczywistości ustalił minimalną podstawę opodatkowania jakiejkolwiek pracy.

Każde opodatkowanie pracy prowadzi do wzrostu bezrobocia.

wszystkie komentarze >

Reklama