107,6 FM

Ostatnie odliczanie do wielkiego dziękczynienia

Wierni diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej przybywają do kolebki chrześcijaństwa na Pomorzu, żeby świętować 1050. rocznicę chrztu Polski.

Zjechali się do Kołobrzegu - stolicy jednej z pierwszych diecezji w Polsce. Powstała w roku 1000 razem z diecezjami w Krakowie i Wrocławiu, jako część utworzonej wtedy metropolii gnieźnieńskiej. Nic więc dziwnego, że właśnie tutaj zaplanowano diecezjalne uroczystości jubileuszowe.

Trwa ostatnie odliczanie. Służby porządkowe już są w pełnej gotowości. Wśród nich jest również blisko osiemdziesięciu młodych ludzi ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej z Koszalina i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Choć do rozpoczęcia uroczystości pozostała jeszcze godzina, kołobrzeska bazylika już się wypełnia.

- Myślę, że nie mogło nas tutaj dzisiaj zabraknąć, w końcu to nasze wielkie dziękczynienie za chrzest Polski, ale także w wymiarze osobistym chcemy dziękować za nasz chrzest - mówi pielgrzym ze Słupska.

O godz. 10 rozpocznie się modlitwa uwielbienia. Potem wierni zgromadzą się wokół chrzcielnicy Alarta z 1355 r., żeby odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Odbędzie się również katecheza o chrzcie świętym, którą wygłosi o. Stanisław Jarosz z Jasnej Góry.

Podczas nabożeństwa podpisany zostanie także dekret zwołujący II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Ma być on rozeznaniem, co Duch Święty mówi dzisiaj do Kościoła diecezjalnego.

Diecezja ma dzisiaj jeszcze jeden powód do świętowania. Podczas Eucharystii o godz. 14 święcenia biskupie przyjmie ks. Krzysztof Włodarczyk. Głównym konsekratorem będzie bp Edward Dajczak, zaś współkonsekratorami biskupi seniorzy: Tadeusz Werno i Paweł Cieślik.

Jak szacują organizatorzy na uroczystości może przyjechać blisko 5 tysięcy pielgrzymów.  Ci, którzy nie znajdą miejsca w murach świątyni, będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach za pośrednictwem telebimu, ustawionego przy konkatedrze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama