107,6 FM

Dziś narodzenie św. Jana Chrzciciela

Ze względu na rangę tej uroczystość, w tym dniu nie obowiązuje post od mięsa.

24 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. 

Jan Chrzciciel urodził się w Judei, jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety. Był krewnym Jezusa Chrystusa. W młodym wieku udał się na pustynię, gdzie podjął życie ascety. Na przełomie 28/29 roku nad Jordanem, w pobliżu Jerycha, rozpoczął publiczne nauczanie o nadchodzącym Królestwie Bożym oraz udzielał chrztu pokuty. Wskazał na Jezusa jako oczekiwanego Baranka Bożego i nazwał Go Mesjaszem. 

Jan Chrzciciel wystąpił przeciw królowi Herodowi Antypasowi, potępiając jego kazirodcze małżeństwo z Herodiadą, bratową. Został przez niego uwięziony i ścięty. Miał wtedy trzydzieści kilka lat. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 


Św. Jan Chrzciciel jest patronem wielu krajów m.in. Francji, Holandii i Niemiec, a także archidiecezji warszawskiej i wrocławskiej. Za swojego patrona obrali go również joannici, dziewice, pasterze, abstynenci i skazani na śmierć. 

W ikonografii przedstawiany jest jako dziecko, młodzieniec lub mąż ascetyczny, ubrany w skórę zwierzęcą albo płaszcz z sierści wielbłąda. W tradycji wschodniej, zwłaszcza w ikonach, ukazywany jest jako zwiastun ze skrzydłami.

Dziś narodzenie św. Jana Chrzciciela   Św. Jan Chrzciciel jest patronem wielu krajów m.in. Francji, Holandii i Niemiec. Jason Pratt / CC 2.0

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama