107,6 FM

Prezydium KEP wzywa do pojednania polsko-ukraińskiego

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało dziś komunikat przed 73. rocznicą zbrodni wołyńskiej. Biskupi wzywają w nim do pojednania polsko-ukraińskiego. Podkreślają, że chrześcijańskie przebaczenie jest bezwarunkowe i obejmuje nawet największe niegodziwości.

W komunikacie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski podkreślono, że chrześcijańskie przebaczenie nie jest jednocześnie banalizacją zbrodni. Jest jednak bardzo ważne zarówno z racji moralnych, jak i ze względu na przyjazne współżycie przyszłych pokoleń.

„Księża biskupi podkreślają, że wzajemne przebaczenie między narodami polskim i ukraińskim jest szczególnym wymogiem religijnym i moralnym, jaki staje przed nami w przeżywanym obecnie Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia – mówi rzecznik episkopatu. – Jednocześnie księża biskupi zaznaczają, że to prawda wyzwala i od nawet najbardziej bolesnej prawdy dotyczącej przeszłości nie możemy uciekać” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik. 

W komunikacie podkreślono, że aby budować jedność narodów i w duchu zaufania rozwijać wzajemne stosunki, trzeba przezwyciężyć dziedzictwo przeszłości, wybaczyć sobie historyczne krzywdy i nieporozumienia oraz oczyścić naszą pamięć.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama