107,6 FM

"Pozytywnie oceniono etap zaawansowania organizacji szczytu"

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek telefonicznie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem nt. stanu przygotowań do szczytu NATO, jego agendzie i merytorycznej treści poszczególnych sesji - poinformował PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

"Pozytywnie oceniono etap zaawansowania organizacji szczytu" - poinformował Szczerski.

Jak dodał, rozmowa trwała ok. 45 minut i odbyła się z inicjatywy sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Był to element ostatnich konsultacji przed przyjazdem sekretarza generalnego Sojuszu do Polski" - powiedział minister.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu odbędzie się w Warszawie dniach 8-9 lipca.

Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich, w tym prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Głównym miejscem obrad będzie stadion PGE Narodowy w Warszawie.

Tematami szczytu będą: odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach Sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.

W połowie czerwca ministrowie obrony NATO potwierdzili decyzję o rozmieszczeniu w Polsce i krajach bałtyckich czterech batalionowych grup bojowych, czyli wzmocnionych i samodzielnych batalionów w sile ok. 1000 żołnierzy każdy. Decyzje w sprawach, które państwa będą przewodziły batalionom, które kraje wyślą swoje wojska, gdzie i kiedy trafi każdy z oddziałów, mają zostać ogłoszone na szczycie w Warszawie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama