Benedykt XVI przerwał milczenie

dodane 01.07.2016 11:14

PAP |

Emerytowany papież Benedykt XVI zapewnił, że powodem jego rezygnacji z urzędu nie była żadna presja zewnętrzna. We wspomnieniach, które ukażą się na całym świecie we wrześniu, ujawnił, że udało mu się rozwiązać "gejowskie lobby" w Watykanie.

Benedykt XVI przerwał milczenie   PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO Uścisk dwóch papieży: Franciszka i Benedykta XVI

O wywiadzie rzece, przeprowadzonym przez niemieckiego dziennikarza Petera Seewalda, informuje w piątek dziennik "Corriere della Sera", który będzie włoskim współwydawcą książki. Seewald napisał już wcześniej trzy książki na podstawie rozmów z kardynałem Josephem Ratzingerem, a następnie papieżem.

89-letni Benedykt XVI przerywa ciszę i dokonuje bilansu swego pontyfikatu; takie zdarzenie ma miejsce po raz pierwszy w dziejach papiestwa - podkreślają włoscy watykaniści.

Portal dziennika "La Stampa" Vatican Insider zauważa, że tom jeszcze się nie ukazał, a już wywołuje dyskusje.

W jednym z fragmentów emerytowany papież - jak pisze "Corriere della Sera" - "przyznaje, że dowiedział się o istnieniu gejowskiego lobby w Watykanie, złożonego z czterech, pięciu osób i stwierdza, że zdołał rozwiązać tę wpływową grupę".

"Taka informacja nigdy wcześniej nie została podana" - zauważa nestor watykanistów Luigi Accattoli na łamach mediolańskiej gazety.

W książce poprzednik Franciszka odpiera krytykę ze strony tych, którzy uważali go za "zbyt akademickiego" papieża, skoncentrowanego na pracy naukowej. Opowiada o podjętych przez siebie próbach zreformowania watykańskiego banku IOR, dotkniętego skandalami finansowymi, a także o walce z plagą pedofilii w Kościele. Według relacji włoskich mediów Benedykt mówi o trudnościach, jakie napotkał, gdy interweniował w sprawie nadużyć seksualnych.

Ujawnia także okoliczności, w jakich w wielkiej tajemnicy przygotował swą abdykację i dołożył wszelkich starań, by wiadomość o jego zamiarach nie wyciekła. Zapewnia, że to nie żadne naciski nakłoniły go do tego kroku.

Opowiada także o zaskoczeniu wyborem jego następcy. Jak mówi, myślał o nazwiskach możliwych kandydatów, ale nie spodziewał się wyboru kardynała Bergoglio. Według prasy emerytowany papież "z radością" odnotowuje to, jak Franciszek komunikuje się z tłumami i w tym głównie dostrzega różnice między sobą a swoim następcą.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, KULTURA, LITERATURA, PAP, PAPIEŻ, WATYKAN, WŁOCHY

Przeczytaj komentarze | 10 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 Autor:Autor: 02.07.2016 10:00
Niezalogowany użytkownik watro wspomnieć o dzialalnosci Deutsche Bank Italia, który to za pontyfikatu JE B16 zablokował platnosci w Watykanie. W dniu abdykacji (!) nagle po wielu miesiącach sami z siebie przywrócili możliwość płatnosci. Kto ma oczy niech patrzy.
Plusów: 2 Anonim (konto usunięte) 01.07.2016 16:20
Niezalogowany użytkownik

PTaraski, lepiej by było, gdybyś nie musiał, cytuję:
1) „Muszę przyznać, że im bardziej kard. Ratzinger zabiera głos po swoim ustąpieniu, tym go mniej rozumiem i tym mniej widzę w chrześcijańskiej jednoznaczności.” Re: Zdarza się każdemu jakaś
krótkowzroczność na pewnym etapie..
2)zupełnie nie rozumiem peanów na cześć Bergoglio,
RE: nie martw się tym, bo peanów ja też nie zauważyłem, więc jak mógłbyś je zrouumieć ???, jak
ich tam nie było.
3) „który neguje Magisterium Kościoła niemal na każdym kroku, wypacza fundamentalne pojęcia, jako choćby miłosierdzia, grzechu i nawrócenia.” RE:
Gdybyś wiedział i znAŁ Mgisterium, to byś tAKICH 
HEREZJI TU NIE WYPISYWAŁ… Kończę, bo wstydzę
się tego, co tu na ten temat wypisujemy….

Plusów: 2 Anonim (konto usunięte) 01.07.2016 15:07
Niezalogowany użytkownik

Spoko,ale z Ciebie wielki obserwator, a zarazem i
umiejętny wyraziciel tego w słowie pisanym...brawo!!

Plusów: 7 spoko 01.07.2016 14:12
Niezalogowany użytkownik Zrezygnował z urzędu dobry papież, a na jego miejsce Bóg powołał lepszego, więc może jest w tym jakaś myśl.

wszystkie komentarze >