107,6 FM

Europa potrzebuje powrotu do korzeni

Zakończyło się Europejskie Forum Młodych im. Bolesława Kominka w Brukseli. Młodzi ludzie z różnych krajów Europy, w tym wrocławianie, poznali europejskie instytucje i kluczowe zagadnienia polityki europejskiej. Mieli także okazję do wymiany myśli i poglądów oraz wysłuchania wartościowych prelekcji.

Dla przykładu we wtorek młodzież uczestniczyła w spotkaniu w Ambasadzie RP w Brukseli, gdzie minister Ludwik Wdowik opowiedział uczestnikom o problemach, z którymi zmaga się Unia Europejska.

- Praktyczny wymiar pracy dyplomaty, ale i refleksja na temat tego co dzieje się w Europie, mieliśmy okazję porozmawiać o obu tych sferach - mówi Marcin Pluta, polski uczestnik tegorocznej edycji forum.

Po spotkaniu w Ambasadzie uczestnicy udali się do Parlamentarium, nowoczesnego centrum informacyjnego, w którym zapoznali się z historią integracji europejskiej. Interaktywne wystawy oraz zdjęcia wywarły duże wrażenie na młodych ludziach.

- Multimedialna forma ekspozycji i biografie Ojców Założycieli Unii Europejskiej, to podobało mi się najbardziej - mówi Marianna Karcolova - Słowaczka na co dzień ucząca się w Pradze.

Elementem wspólnotowym były posiłki. Jeden z posiłków w porze lunchowej zgromadził uczestników i prelegentów Europejskiego Forum im. Bolesława Kominka: ekspertów, pracowników Komisji Europejskiej, przedstawicieli europejskich stowarzyszeń pozarządowych oraz posłów do Parlamentu Europejskiego. Gospodarzem spotkania był Kazimierz Michał Ujazdowski, który poprowadził także pierwsze spotkanie seminaryjne w popołudniowej sesji spotkań.

- Minister Kazimierz Michał Ujazdowski trafnie ujął istotę pojednania, jego początkiem musi być wzajemne zrozumienie obu stron prowadzących dialog - stwierdza Dominik Wojtkiewicz, student z Wrocławia.

Jednym z najbardziej fascynujących było spotkanie z Fearghas’em O Beara, dyrektorem Biura Analiz Parlamentu Europejskiego. Ekspert zaproponował rozmowę o propagowaniu chrześcijańskich wartości we współczesnej Europie: jak skutecznie je promować, jakie stosować metody?

Wiedzę na ten temat poszerzył Leo van Doesburg, przewodniczący European Christian Political Movement, organizacji mającej na celu wspieranie chrześcijańskich wartości w polityce. Po rozmowie wiele osób podeszło  do pana van Doesburga, chcąc zadać mu więcej pytań.

Pan Miroslav Mikolasik, słowacki poseł do Parlamentu Europejskiego, opowiedział o swoich doświadczeniach europarlamentarzysty. Z kolei Pani Sophia Kuby, dyrektor jednej z kancelarii prawniczej w Brukseli, Alliance Defending Freedom International, poruszyła kwestie wolności wyboru oraz działań zgodnych z sumieniem. Nieco czasu poświęciła na zagadnienie tzw. „mowy nienawiści” i procesów sądowych z tym związanych.

- Bruksela to miejsca niezwykle urokliwe, które skrywa wiele tajemnic wartych poznania - stwierdził Dawid Feliszek, tegoroczny maturzysta z Jelcza-Laskowic.

Dla młodych Polaków kilkudniowy pobyt w Belgii stał się nie tylko wielką przygodą, ale i cennym doświadczeniem, jak i czasem zdobycia unikatowej wiedzy poprzez spotkania z ludźmi, z którymi na co dzień nie mieliby szansy zamienienia choćby kilku zdań. 

Młodzież przyleciała z Brukseli z pewnymi przemyśleniami, popartymi dyskusjami podczas forum.

- Europa potrzebuje powrotu do korzeni, do wartości chrześcijańskich. To pokazuje Brexit. Zapomnieliśmy, że naszym wspólnym europejskim fundamentem jest chrześcijaństwo. Z dużym zaciekawienie nasi zagraniczni koledzy zapoznawali się z treścią Listu biskupów polskich do biskupów niemieckich autorstwa kard. Bolesława Kominka. Zaskoczyło ich to, jak niesamowicie aktualne jest jego przesłanie - mówi Joanna Bigos, koordynatorka forum i członek fundacji "Młoda Rzeczpospolita".

Już teraz zaprasza na drugą, polską część forum, która odbędzie się we Wrocławiu w październiku. W planie m.in. otwarte wykłady oraz ekumeniczna modlitwa w duchu Taize.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama