107,6 FM

Wśród zakładników byli cudzoziemcy

W wyniku ataku terrorystów na budynek restauracji w stolicy Bangladeszu Dhace i akcji odbicia zakładników zginęło w sumie 26 osób - poinformowało w sobotę wojsko. Siły specjalne uratowały 13 osób, w tym Japończyka i dwóch obywateli Sri Lanki.

W wyniku ataku terrorystów na budynek restauracji w stolicy Bangladeszu Dhace i akcji odbicia zakładników zginęło w sumie 26 osób - poinformowało w sobotę wojsko. Siły specjalne uratowały 13 osób, w tym Japończyka i dwóch obywateli Sri Lanki.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciel armii Bangladeszu poinformował, że operacja przeciwko napastnikom trwała 12 godzin. W sumie zginęło 20 zakładników i sześciu terrorystów.

Wszyscy zabici zakładnicy byli obcokrajowcami - poinformował natomiast rzecznik armii pułkownik Raszidul Hasan. Podkreślił jednak, że na razie nie może potwierdzić narodowości ofiar.

Tymczasem agencja Reutera powołując się na źródła we włoskim ministerstwie spraw zagranicznych podała w sobotę, że wśród zabitych są obywatele Włoch. Media z tego kraju informowały wcześniej, że w momencie ataku napastników na restaurację przebywało w niej siedmiu włoskich obywateli; część z nich pracowała w Bangladeszu. W lokalu przebywało też ośmiu obywateli Japonii - podały natomiast władze w Tokio.

Atak na restaurację potępiła premier Bangladeszu Szejch Hasina Wazed.

"Dzięki połączonym wysiłkom naszych sił, terroryści nie mogli uciec. (...) Każdy kto wyznaje jakąś religię nie może tak działać. Oni nie wierzą w nic, ich jedyną religią jest terroryzm" - powiedziała szefowa rządu w wystąpieniu transmitowanym przez telewizję. Podkreśliła także, że służbom udało się zatrzymać jednego z napastników.

Według wcześniejszych danych w szturmie na restaurację uczestniczyło ponad 100 komandosów wspieranych przez pojazdy opancerzone. Napastnicy mieli przetrzymywać ok. 35 zakładników, w tym 20 cudzoziemców; wcześniej udało się uwolnić 12 osób. Policja podała, że w operacji zginęło dwóch funkcjonariuszy.

Podczas wymiany ognia z napastnikami rany odniosło 26 osób, z czego 10 jest w stanie krytycznym - podawały źródła medyczne. Wśród poszkodowanych miał być tylko jeden cywil.

Wcześniej Państwo Islamskie (IS), które przyznało się do ataku, umieściło w sieci zdjęcia cudzoziemców, którzy mieli ponieść śmierć podczas ataku na restaurację. Według IS miały zginać 24 osoby, ale policja temu zaprzecza.

Napastnicy zaatakowali restaurację Holey Artisan Bakery w piątek późnym wieczorem kiedy lokal był pełen gości. Według właściciela lokalu Sumona Rezy, który zdołał uciec, do środka weszli mężczyźni uzbrojeni w broń ręczną, granaty i ładunki wybuchowe. Otworzyli ogień krzycząc "Allah Akbar" (arab. "Bóg jest wielki").

Do ataku doszło w trakcie ramadanu - świętego miesiąca muzułmanów.

Zaatakowana restauracja, popularna wśród cudzoziemców (w tym dyplomatów), znajduje się w ekskluzywnej dzielnicy Dhaki - Gulshan.  

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama