107,6 FM

Agresywne gady wpuszczono do stawu w Kutnie

W stawie w Kutnie pojawiły się małe żółwie jaszczurowate, które przez kilka dni odławiać będzie ekipa z Sympozjum Zwierząt Egzotycznych.

Żółwie jaszczurowate występują w Ameryce Północnej. Charakteryzują się półwodnym trybem życia, często wychodzą na ląd i potrafią znacznie oddalić się od zbiorników wodnych. Ich pokarmem są małe ryby, żaby i małe ptaki. Są wyjątkowo agresywne. W przypadku zagrożenia nie chowają się do pancerza ani nie uciekają, tylko walczą z napastnikiem, używając szczęk. Gady mają dużą i masywną głowę, z dziobem ostro zakończonym. Szczęki bardzo ostre, zakończone potężnymi hakami. Zwykle przebywają w płytkiej wodzie, zagrzebane w mule.

Żółwie jaszczurowate do kutnowskiego stawu w parku Traugutta najprawdopodobniej wypuścił jakiś nieodpowiedzialny hodowca. Gdy gady dorosną, mogą stanowić zagrożenie dla środowiska i człowieka. Zaburzają równowagę w ekosystemie, zjadając wielką liczbę ryb i ikry, a także przenoszą patogeny, które do tej pory nie występowały w naszym klimacie.

Odłowienie żółwi nie będzie należało do łatwych zadań. Użyte zostaną specjalne sznury i klatki. Ukształtowanie terenu, a także mętna woda to dodatkowe utrudnienia, z jakimi przyjdzie się borykać ekipie.

Wypuszczanie gadów przez hodowców to bardzo częsty przypadek. Odłowione żółwie trafią do ogrodu zoologicznego lub azylu dla egzotycznych zwierząt.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama