107,6 FM

Uczcijmy bohaterów w zgodzie i pojednaniu

...apelują władze miasta i powstańcy przed 72. rocznicą Powstania Warszawskiego.

"1 sierpnia to święto powstańców, które pozwala im na zadumę nad przebytą drogą, a nam na wyrażeni wdzięczności za wartości, które dla nas ocalili" - napisano w apelu, który dziś w ratuszu wspólnie podpisali prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Zbigniew Galperyn, zastępca prezesa Związku Powstańców Warszawskich.

Obchody 72. Rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się w stolicy już 27 lipca, otwarciem ekspozycji „Łączność” w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W tym samym miejscu dwa dni później odbędzie się koncert w wykonaniu Smolika, Natalii Grosiak i Miuosha, promujący płytę wydaną na tegoroczne obchody pt. „Historie”.

Jej kanwą są opowieści trzech kobiet i mężczyzny, które artyści wybrali spośród setek wywiadów z powstańcami z Archiwum Historii Mówionej Muzeum.

30 lipca o godz. 11 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania prezydent Andrzej Duda spotka się z powstańcami i nastąpi nadanie odznaczeń państwowych. Wieczorem, o godz. 18 w parku zostanie oprawiona Msza św. z udziałem powstańców, harcerzy i warszawiaków.

W przeddzień rocznicy, w południe na Zamku Królewskim rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy. O godz. 19 przy Pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich zostanie odprawiona Msza św. polowa, która zakończy się Apelem Poległych oraz koncertem „Nowe pokolenie 16/44”.

Najwięcej wydarzeń zaplanowano na 1 sierpnia. Rozpoczną się o godz. 9, od złożenia kwiatów pod tablica upamiętniającą podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela „Montera” rozkazu rozpoczęcia Powstania (ul. Filtrowa 68).

O godz. 10 sprzed pomnika „Mokotów Walczący - 1944” w Parku Dreszera wyruszy Marsz Mokotowa. Po uroczystej zmianie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, uroczystości przeniosą się pod pomnik gen. Stefana Roweckiego „Grota” (u zbiegu ul. Chopina i Al. Ujazdowskich), pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (ul. Wiejska), a o godz. 16 – na wojskowe Powązki.

O 19.30 rozpocznie się modlitwa, a następnie Msza św. przy pomniku „Polegli - Niepokonani”, na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy. Tradycyjnie już tego dnia warszawiacy spotkają się o godz. 20 na placu Piłsudskiego, by wspólnie pośpiewać (nie)zakazane piosenki.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama