Pełny zapis rozmowy papieża z biskupami

dodane 02.08.2016 12:30

vatican.va /jdud

Publikujemy pełny zapis rozmowy papieża Franciszka z polskimi biskupami. Odbyła się ona podczas zamkniętego spotkania w katedrze wawelskiej.

Pełny zapis rozmowy papieża z biskupami   Roman Koszowski /foto gość Papież Franciszek w Krakowie

Papież Franciszek:

- Zanim rozpoczniemy dialog, wraz z przygotowanymi przez was pytaniami, chciałbym wypełnić uczynek miłosierdzia z wami wszystkimi i zaproponować kolejny. Wiem, że w tych dniach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży wielu z was było zajętych i nie mogło pojechać na pogrzeb drogiego arcybiskupa Zimowskiego. Pochowanie umarłych jest uczynkiem miłosierdzia i chciałbym, abyśmy teraz wszyscy razem pomodlili się za ks. abpa Zygmunta Zimowskiego, aby ta modlitwa była prawdziwym przejawem miłości braterskiej, pochowaniem brata, który umarł. "Ojcze nasz...", "Zdrowaś Maryjo...", "Chwała Ojcu...", "Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...".

Teraz z kolei drugi uczynek miłosierdzia, który chciałbym zaproponować. Wiem, że martwicie się o stan zdrowia naszego drogiego kardynała Franciszka Macharskiego, który jest poważnie chory... Choćby się zbliżyć, bo sądzę, że nie można wejść tam, gdzie on się znajduje nieprzytomny, ale chociaż zbliżyć się do kliniki, szpitala, i dotknąć muru, jakby mówiąc: „Bracie, jestem z tobą”. Odwiedzanie chorych jest kolejnym uczynkiem miłosierdzia. Ja też tam pojadę. Dziękuję.

A teraz niektórzy z was przygotowali pytania, sprawili, że do mnie dotarły. Jestem do dyspozycji.

Abp Marek Jędraszewski:

- Ojcze Święty, wydaje się, że wierni Kościoła katolickiego i w ogóle wszyscy chrześcijanie w Europie Zachodniej są coraz bardziej w mniejszości w obrębie liberalno-ateistycznej kultury współczesnej. W Polsce mamy do czynienia z głęboką konfrontacją, ogromną walką między wiarą w Boga, z jednej strony, a myślą i stylem życia, tak jakby Bóg nie istniał, z drugiej. Twoim zdaniem, Ojcze Święty, jakiego rodzaju działania duszpasterskie powinien podejmować Kościół katolicki w naszym kraju, aby naród polski pozostał wierny swojej ponadtysiącletniej tradycji chrześcijańskiej? Dziękuję.

Papież Franciszek:

- Ekscelencjo, jakiej diecezji jesteś biskupem...?

Abp Marek Jędraszewski:

- Łodzi, gdzie rozpoczęła się droga św. Faustyny; bo właśnie tam usłyszała głos Chrystusa, aby udać się do Warszawy i zostać zakonnicą, właśnie w Łodzi. Historia jej życia rozpoczęła się w moim mieście.

Papież Franciszek:

- Jest ksiądz arcybiskup uprzywilejowany!

To prawda, dechrystianizacja, sekularyzacja współczesnego świata jest silna. Wręcz bardzo silna. Niektórzy jednak mówią: Tak, jest silna, ale widać przejawy religijności, jakby budził się zmysł religijny. Ale może to być także zagrożenie. Myślę, że w tym tak zsekularyzowanym świecie mamy też inne niebezpieczeństwo, uduchowienie gnostyckie: owa sekularyzacja daje możliwość rozwoju nieco gnostyckiego życia duchowego. Przypomnijmy, że była to pierwsza herezja Kościoła: apostoł Jan atakował gnostyków – i to jak, z jaką siłą! – Tam, gdzie jest duchowość subiektywna, nie ma Chrystusa. Moim zdaniem najpoważniejszym problemem owej sekularyzacji jest dechrystianizacja: usunięcie Chrystusa, usunięcie Syna. Modlę się, odczuwam... i nic więcej. To jest gnostycyzm. Istnieje jeszcze inna herezja, która jest również obecnie w modzie, ale odłożę ją na bok, bo pytanie Księdza Arcybiskupa nie idzie w tym kierunku. Istnieje również pelagianizm, ale zostawmy go na boku, aby porozmawiać o nim w innym czasie. Znajdować Boga bez Chrystusa: Boga bez Chrystusa, lud bez Kościoła. Dlaczego?  Kościół jest Matką, tą, która daje ci życie, a Chrystus jest starszym bratem, Synem Ojca, który odnosi do Ojca, tym, który objawia ci imię Ojca. Kościół - sierota. Dzisiejszy gnostycyzm, ponieważ jest właśnie dechrystianizacją, bez Chrystusa, prowadzi nas do Kościoła, powiedzmy lepiej do osieroconych chrześcijan, do osieroconego ludu. A my powinniśmy sprawić, aby nasz lud to odczuł.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 20 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 23.08.2016 22:31
Niezalogowany użytkownik W sprawie czy episkopatu mają decydować o tym czy udzielać komunii rozwodnikom czy nie. Uważam, że nie chodzi tu o decyzję ogólną tylko o rozpatrzenie i dopuszczenie jakiejś konkretnej pary, w przypadku której więcej dobrego by się zadziałało po dopuszczeniu niż po niedopuszczeniu. Ale osobiście uważam, że tych par może być naprawdę niewiele może jedna na diecezję.
Plusów: 0 Gość 23.08.2016 20:33
Niezalogowany użytkownik Czytałem w wersji papierowej GN, że w rozmowie z papieżem Franciszkiem biskupi rozmawiali też o ruchach charyzmatycznych. Dlaczego w "Pełnej wersji" tej rozmowy nie ma to miejsca?
Plusów: 0 sp 05.08.2016 13:34
Niezalogowany użytkownik @czytacz "Według mnie jest to jasna wypowiedź, że każdy episkopat sam zdecyduje, czy udzielać Komunii św rozwiedzionym w nowych zwiazkach."


Po to podałem również te następne dwa akapity, by tę sprawę jasno było widać z perspektywy Abpa Gądeckiego, czyli że nie ma mowy o dopuszczeniu cudzołożników do Komunii. I mam przy tym nadzieję, że jest to zgodne z intencjami Franciszka. Bo że nie jest zgodne z intencjami niektórych biskupów, to jasne.
Plusów: 0 czytacz 05.08.2016 12:07
Niezalogowany użytkownik do sp;

1. również mam nadzieję, że Franciszek nie żartował mówiąc, że małżeństwo jest zobowiązaniem na całe życie, ale trzeba patrzeć nie tylko na wypowiedź podczas SDM, ale na wszystkie inne w tej kwestii, w tym na adhortację;

2. nie wyobrażam sobie aby biskup Gądecki sugerował coś, co papież nie miał na myśli!! Biskup Gądecki pytany przez dziennikarzy o Komunię świętą dla osób rozwiedzionych odpowiedział ,jak podaje KEP, że "Ojciec Święty wychodzi z założenia, że prawa generalne są trudne do egzekwowania w każdym kraju, dlatego rzuca myśl o decentralizacji, by poszczególne episkopaty mogły z własnej perspektywy podejmować się aplikacji papieskich wskazań..."

Według mnie jest to jasna wypowiedź, że każdy episkopat sam zdecyduje, czy udzielać Komunii św rozwiedzionym w nowych zwiazkach. Franciszek pozostawił im wolną rękę.To nie jest decentralizacją "drogi", ale sprawa Komunii św dla rozwodników, bo to wyraźnie o Komunię św był pytany biskup przez dziennikarzy i też odpowiadał na temat Komunii św. a nie "drogi".

wszystkie komentarze >