107,6 FM

Rok z prezydentem Andrzejem Dudą

W sobotę mija rok prezydentury Andrzeja Dudy. Szczyt NATO w Warszawie, którego prezydent był gospodarzem, to jedno z najważniejszych wydarzeń w tym czasie. Do Sejmu trafiły zapowiadane przez Dudę w kampanii projekty ustaw, m.in. ws. wieku emerytalnego. Krytykę opozycji wywołały decyzje prezydenta dot. TK.

SPÓR O NOMINACJE SĘDZIOWSKIE

Dyskusje wywołało postanowienie prezydenta o odmowie powołania 10 kandydatów wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa do pełnienia urzędu sędziego. Postanowienie prezydenta nie zawiera uzasadnienia - informowała KRS.

Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski wskazywał, że prezydent może, ale nie musi, powoływać sędziów wskazanych przez KRS. To jest prerogatywa osobista prezydenta - mówił. Natomiast stowarzyszenia sędziowskie we wspólnym oświadczeniu przekazanym PAP oceniły, że "arbitralna decyzja prezydenta o odmowie powołania sędziów powoduje, że proces nominacji sędziowskich staje się mniej transparentny i bardziej podatny na wpływy polityczne".

RADA BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO

Prezydent Duda dwukrotnie zwoływał RBN. Pierwszy raz w marcu - tematem posiedzenia był główne, aktualne problemy związane z bezpieczeństwem kraju w kontekście szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Drugie posiedzenie RBN odbyło się na początku czerwca i dotyczyło szczytu NATO.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Prezydent zwołuje posiedzenia, określa ich tematykę, a także przewodniczy posiedzeniom.

FINANSE; NARODOWA RADA ROZWOJU

Na początku maja prezydent wskazał prof. Adama Glapińskiego jako kandydata na szefa NBP. Z kolei pod koniec lutego na członków RPP powołał Łukasza Hardta i Kamila Zubelewicza.

W połowie lipca prezydent, na wniosek prezesa Narodowego Banku Polskiego, powołał Andrzeja Kaźmierczaka na członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego.

W październiku ub. roku prezydent powołał Narodową Radę Rozwoju, ciało doradcze, w którego skład weszło ponad 80 ekspertów z różnych dziedzin. "Chciałbym, abyśmy przygotowali dalekosiężny plan naprawy i rozwoju Polski" - mówił prezydent. Dziękował za przyjęcie zaproszenia do pracy w NRR, szczególnie osobom, które mają odmienne od niego poglądy. W maju odbyło się VI plenarne posiedzenie rady z udziałem prezydenta.

« 5 6 7 8 9 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy