107,6 FM

Zatonął chiński kuter rybacki

W wyniku kolizji z greckim frachtowcem, do jakiej doszło w czwartek niedaleko wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim zatonął chiński kuter rybacki - poinformowała japońska straż przybrzeżna. Na miejscu trwa akcja ratunkowa, do tej pory uratowano sześć osób.

Straż przybrzeżna szuka ośmiu osób z zatopionego kutra.

W ostatnich dniach w pobliżu wysp Senkaku (chińska nazwa Diaoyu) odnotowano wzmożoną aktywność chińskich łodzi rybacki i jednostek straży przybrzeżnej. Tokio alarmowało, że doszło też do wielokrotnego naruszenia ich wód terytorialnych.

Japońska straż przybrzeżna podała, że do kolizji doszło w odległości ok. 65 km od największej z wysp Senkaku. Na miejsce wysłano jednostkę patrolową i samolot. Wezwanie pomocy nadano z pokładu greckiego frachtowca - Anangel Courage. Tokio podkreśla, że w chwili katastrofy na morzu były złe warunki pogodowe.

MSZ w Tokio podkreśliło, że w związku z wypadkiem na Morzu Wschodniochińskim pozostaje w kontakcie z chińskimi władzami.

Agencja prasowa Kyodo przypomina, że od 5 sierpnia japońska straż przybrzeżna jest w stanie podwyższonej gotowości w związku ze wzmożoną aktywnością chińskich jednostek w pobliżu wysp Senkaku.

W poniedziałek Japonia ogłosiła, że stanowczo zareaguje na obecność chińskich łodzi i okrętów na jej wodach terytorialnych wokół spornych wysp Senkaku.

Japońskie MSZ poinformowało, że w rejonie wokół Senkaku było w sobotę ok. 230 chińskich kutrów rybackich. W odpowiedzi na te działania resort wystosował na ręce chińskiego ambasadora w Tokio notę protestacyjną. Jego zdaniem działania Pekinu są naruszeniem japońskiej suwerenności i nie mogą być zaakceptowane. W sumie podczas weekendu Japonia protestowała wielokrotnie - tylko w niedzielę trzy razy.

W odpowiedzi na japońskie protesty, w sobotę rzeczniczka chińskiego MSZ oświadczyła, że Pekin posiada "niekwestionowaną suwerenność" nad wyspami i otaczającymi je wodami.

Zarówno Tokio, jak i Pekin roszczą sobie prawa do wysp Senkaku. Stosunki między oboma krajami pogorszyły się we wrześniu 2012 roku, gdy Tokio kupiło od prywatnego właściciela trzy z pięciu niezamieszkanych wysepek. W Chinach wywołało to falę antyjapońskich protestów. Prawa do wysp rości sobie także Tajwan.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama