107,6 FM

Episkopat Włoch krytykuje porozumienie UE z Turcją

Włoska Konferencja Biskupia (CEI) wezwała do szukania alternatywy dla porozumienia w sprawie uchodźców zawartego między Unią Europejską a Turcją. Jej skutkiem jest jak na razie wzmożone „parcie na zewnętrze granice”.

Sytuacje podobne do tej, jakiej jesteśmy świadkami w Calais, gdzie tysiące uchodźców mieszkają w prowizorycznie skleconych budach, mogą się mnożyć, powiedział 20 sierpnia w rozmowie z Radiem Watykańskim dyrektor generalny Fundacji Migrantes, działającej w ramach CEI, ks. prał. Giancarlo Perego. Jego zdaniem układ UE-Turcja w sprawie uchodźców (który wszedł w życie 20 marca br.) kryje w sobie „wielkie niebezpieczeństwo”, w związku z czym zaproponował, aby ponownie wprowadzić korytarze humanitarne.

„Nie wolno nam pozostawić handlarzom ludźmi dróg, którymi uchodźcy docierają do Europy. Trzeba natomiast, poprzez wyznaczenie dokładnych liczb i korytarzy, porozumieć się co do uchodźców we wszystkich krajach europejskich” – powiedział ks. Perego. Zaproponował jednocześnie o przepracowanie tzw. zarządzenia Dublin II, regulującego kwoty uchodźców w krajach członkowskich UE, gdyż – jak zauważył – przyjmowanie uchodźców jest podzielone bardzo nierównomiernie. Niezdolność Europy do zmiany tej sytuacji nieuchronnie prowadzi do budowania murów między naszymi krajami – dodał włoski duchowny.

 

« 1 »
 • Gość
  21.08.2016 20:33
  Polska juz milosiernie na ten apel odpowiedziala.Zero uchodzcow.
  doceń 0
 • R123
  22.08.2016 00:13
  Bez sensu
  doceń 3
 • Stanisław_Miłosz
  22.08.2016 00:28
  Episkopat Włoch dalej nie rozróżnia migrantów ekonomicznych od prawdziwych uchodźców? Pierwsi podejmują ryzyko dla polepszenia sobie bytu, drudzy chcą uniknąc prześladowania lub nawet eksterminacji.
  Oczywiście pomóc trzeba nawet tym ekonomicznym którzy pozwolili się ( ! ) oszukać handlarzom lub zaproszeniom Angeli Merkel i dobrodziejów w rodzaju Sorosa, ale bez przesady, tylko w zakresie ratowania życia, przecież sami wybral swój los! Dać jeść, schronienie i wracajcie do ojczyzny, tam wasze miejsce! Ona winna zadbać o wasz los, o wasz dobrobyt!
  Jeśli się chce wejść do cudzego domu, to wypada spytać wpierw gospodarza, czy można.

  Czy "porozumieć się co do uchodźców we wszystkich krajach europejskich” i "regulującego kwoty uchodźców w krajach członkowskich UE", to nie rodzaj handlarzowania ludźmi? Ja mam za małą zagrodę, za mało paszy, to niech nadmiar bydła wezmą sąsiedzi? Ciekawe podejście do przyrodzonej godności osoby.

  doceń 2
 • R123
  22.08.2016 00:50
  Kiedyś papiestwo broniło Europę chrześcijańską przed najazdami muzułmańskimi. Próbowało też rozszerzać zasięg wiary katolickiej. A teraz? Zupełnie odwrotnie.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama