107,6 FM

Obchodzimy uroczystość ku czci Matki Jasnogórskiej

Tradycja głosi, że Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej został namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę, na desce stołu z domu Świętej Rodziny w Nazarecie.

Wizerunek z Jerozolimy do Konstantynopola miał przewieźć cesarz Konstantyn. Służący w wojsku cesarskim książę ruski Lew zapragnął przenieść obraz na Ruś. Cesarz podarował mu wizerunek i od tego czasu obraz otaczany był na Rusi wielką czcią.

W czasie walk prowadzonych przez Kazimierza Wielkiego i Ludwika Węgierskiego na Rusi, obraz ukryto w zamku w Bełzie. W roku 1382 znalazł go tam książę Władysław Opolczyk. Książę zabrał obraz i przywiózł do Częstochowy, gdzie oddał go pod opiekę Paulinom na Jasnej Górze.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.

Pierwsza papieska koronacja obrazu jasnogórskiego miała miejsce w 1717 r. Gdy w 1909 r. korony zostały skradzione papież św. Pius X ofiarował Jasnej Górze nowe, które nałożono rok później. Najbardziej znana i uroczysta koronacja odbyła się w 1966 r. w ramach obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski. Dokonał jej Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama