107,6 FM

Dwa lata więzienia dla bombowego żartownisia

Karę dwóch lat i czterech miesięcy więzienia wymierzył Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim sprawcy dwóch fałszywych alarmów bombowych na lotniskach w Modlinie i w Warszawie w kwietniu tego roku - poinformował w piątek PAP Sąd Okręgowy Warszawa-Praga.

Jednocześnie skazany ma zapłacić nawiązki - łącznie 24 tys. zł, po 12 tys. zł dla każdego z lotnisk.

Pracownicy lotnisk i służby telefony z informacjami o bombach odebrali 5 kwietnia. W związku z tym z modlińskiego lotniska ewakuowano w sumie ok. 400 osób, z warszawskiego im. Chopina - 300. Oba lotniska zostały sprawdzone, nie znaleziono ładunków wybuchowych. Policjanci szybko ustalili mężczyznę, który był sprawcą obu fałszywych alarmów.

Prokuratura oskarżyła go o to, że przekazał informację o nieistniejącym zagrożeniu "wywołując przez to czynności organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego mające na celu uchylenie zagrożenia w postaci ewakuacji terminala, ewakuacji pasażerów i zabezpieczenia przez policję oraz straż pożarną" miejsc lądowania samolotów i pozostałych terenów obu lotnisk. Za taki czyn - zgodnie z Kodeksem karnym - grozi do ośmiu lat więzienia.

Wyrok w tej sprawie zapadł w czwartek. Skazany - na mocy wyroku - ma odbywać karę w warunkach terapeutycznych w związku z uzależnieniem od alkoholu. Na poczet kary sąd zaliczył mu okres tymczasowego aresztowania od końca kwietnia do końca sierpnia.

"Bezpieczeństwo podróżnych jest najważniejsze, dlatego każdą przesłankę o zagrożeniu, traktujemy z największą powagą" - zaznaczył Leszek Chorzewski, p.o. prezesa modlińskiego lotniska w komunikacie przekazanym w piątek PAP.

Jak dodał, zawsze w takich sytuacjach lotnisko będzie domagać się "nie tylko zwrotu poniesionych kosztów, ale przede wszystkim surowego ukarania autorów tego typu fałszywych informacji, które wywołują alarm i w konsekwencji paraliżują funkcjonowanie całego portu lotniczego". "Zrobimy wszystko, aby wykorzenić takie +żarty+ w przyszłości" - podkreślił.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama