4 tys. zł z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka

dodane 02.11.2016 15:04

PAP |

Jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu - przewiduje projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin "Za życiem".

4 tys. zł z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka   Jakub Szymczuk /Foto Gość Premier Beata Szydło

Projekt został w środę przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu. W czwartek ma się nim zająć sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Projekt przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł.

Ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu stwierdzać będzie w zaświadczeniu lekarz posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii.

Świadczenie to ma przysługiwać matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na dochód.

Warunkiem jego przyznania ma być pozostawanie pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu, poświadczone zaświadczeniem lekarskim lub wystawionym przez położną. Analogiczne zasady obowiązują obecnie przy przyznawaniu "becikowego".

W projekcie wskazano również, że Rada Ministrów do 31 grudnia 2016 r. przyjmie program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", opracowany na podstawie odrębnych przepisów. Program dotyczyć ma w szczególności: wczesnego wspomagania rozwoju dziecka; opieki, w tym paliatywnej lub rehabilitacji dzieci posiadających odpowiednie zaświadczenie, wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin w przypadku ciąży powikłanej oraz pomocy w zabezpieczeniu szczególnych potrzeb, w tym mieszkaniowych.

Projekt przewiduje też prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych. Takie uprawnienie ma przysługiwać kobietom w ciąży oraz pacjentom do 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. Uprawnienie będzie przysługiwało na podstawie zaświadczenia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistów z dziedzin: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii lub pediatrii.

Projekt zapewnia też matce możliwości porodu w szpitalu III stopnia referencyjności czyli np. w szpitalach klinicznych.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PRAWO, RODZINA, RZĄD, SEJM

Przeczytaj komentarze | 18 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Gość 03.11.2016 16:21
Niezalogowany użytkownik Ktoś chyba przesadził z photoshopem
Plusów: 2 Gość 03.11.2016 13:54
Niezalogowany użytkownik wojek Google wszystko pamieta i to jest bat na politykow.Niestety wielu ludziom nie przeszkadza to,ze sa okradani,oklamywani i oszukiwani byle sasiadowi dowalic.O premiach PGNiGe czy SKOKach gazety pisaly wiec pytam gdzie jest minister Ziobro urzednik panstwowy,ktorego obowiazkiem jest takie sprawy sprawdzac?
Plusów: 7 wues 03.11.2016 09:51
Jestem zadeklarowanym przeciwnikiem socjalizmu ale uważam, że rolą Państwa (czyli nas) jest pomoc ciężko chorym dzieciom i ich rodzicom. Niestety politycy zwykle myślą o głosach wyborców i władzy, dlatego powstają pomysły jak powyższy. Co mają zrobić rodzice ciężko chorego dziecka z 4000 zł? Przecież oni mają perspektywę ciągłej opieki nad swoim dzieckiem (24h na dobę) przez całe życie. Moim zdaniem powinni otrzymywać naprawdę konkretne środki co miesiąc, tak aby mogli opłacić rehabilitację, leczenie itd. I jeszcze do moich szanownych poprzedników (kiedyś już o tym pisałem). Do Gościa. Jeśli masz dowody na to, że konkretne osoby ukradły pieniądze, to powinieneś je dostarczyć Policji. Do Scott-a. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twój wpis. Czy uważasz, że wiara ma jakiś związek z umiejętnością kierowania Państwem?
Plusów: 3 Gość 03.11.2016 09:13
Niezalogowany użytkownik moja 87 letnia mama dostala 2 zlote podwyzki.Kempa urzednikom podniosla pensje dwukrotnie bo zly Tusk przez 8 lat zamrozil pensje urzednikow.Panowie w PGNiGe przyznali sobie po milionie za 2015 choc nie przepracowali ani dnia w tamtym okresie a konkubina Gosiewskiego zada 5 milionow...Rydzyk dostal rowniez miliony...I prosze nieklam,ze emeryci dostana bo mieli dostac i jak dotad nic a z wyliczen wyglada,ze im duzo obniza wyplaty...Chyba,ze sie Merkel ulituje i cos dorzuci.

wszystkie komentarze >