O zmianach, inwestycjach i koniecznych działaniach w górnictwie rozmawiali eksperci oraz reprezentanci przedsiębiorstw sektora górniczego podczas Konferencji Górnictwo 2016.
Spotkanie odbyło się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Konferencja została podzielona na trzy części. W pierwszej kolejności podjęto temat restrukturyzacji górnictwa w Polsce. Zanalizowano popyt na węgiel, zasoby oraz możliwości wydobywcze w ciągu najbliższych 15-20 lat oraz obecne ceny węgla energetycznego i koksowego.
Poruszono kwestię dobrowolnych odejść pracowników w obliczu wzrostu zapotrzebowania na fachowców. Wskazano też na rolę związków zawodowych w procesie przemian górnictwa.
Następny etap rozmów dotyczył szczegółów planów efektywnego wydobycia oraz wizji przemyślanej polityki inwestycyjnej. Ukazano konsekwencje wsparcia spółek węglowych przez firmy elektroenergetyczne. Wszystkie strony procesu restrukturyzacji przedstawiły swoje za i przeciw w sprawie modelu kopalń zespolonych.
W ostatniej części konferencji zgromadzeni zobrazowali rynek polski na tle rynku światowego. Rozmawiali o perspektywach dla firm okołogórniczych oraz szansach na sukces polskich firm produkujących na rzecz sektora wydobywczego. Poruszyli też kwestię wsparcia państwa w zagranicznych inwestycjach i eksporcie oraz możliwości firm w konfrontacji z największymi graczami na rynku światowym – Famurem i Kopexem.
Konferencja Górnictwo 2016 to kolejny etap rozmów o losach węgla na polskim rynku.