107,6 FM

100 tys. PLN na pomoc ofiarom handlu ludźmi

Dziś Światowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa. Pieniądze zebrane w ramach kampanii Zbuduj FreeDOM wspomogą działanie schroniska dla dzieci - ofiar współczesnych form niewolnictwa, w stolicy Kenii, Nairobi.

Ponad 102 642 PLN - tyle do dnia dzisiejszego udało się zebrać w ramach kampanii Zbuduj FreeDOM (www.zbudujfreedom.pl) zorganizowanej przez Fundację Razem dla Afryki, celem wsparcia działań organizacji HAART z Nairobi, w Kenii, niosącej pomoc ofiarom handlu ludźmi.

Założona w 2010 r., przez mieszkającego w Nairobi Polaka, Radosława Malinowskiego, organizacja HAART jest jedyną w Kenii, która zajmuje się wyłącznie zwalczaniem zjawiska handlu ludźmi oraz pomocą ofiarom. Do tej pory organizacja przeprowadziła szkolenia prewencyjne dla ponad 30 000 osób ze slumsów i obszarów wiejskich, oraz pomogła ponad 300 bezpośrednim ofiarom handlu ludźmi.

Plany dot. pozyskania funduszy na budowę schroniska dla ofiar handlu ludźmi, uległy przyspieszeniu, w związku z tragiczną sytuacją, kiedy 12 letnia dziewczynka uratowana HAART, została zgwałcona w schronisku dla dzieci, prowadzonym przez inną organizację. Ta dramatyczna historia zmusiła HAART  do wynajęcia budynku, na schronisko dla dzieci – ofiar handlu ludźmi. Schronisko rozpoczęło działalność w listopadzie.Kieruje nim doświadczona menadżer, a w zespole pracowników są psycholog, pracownicy społeczni i prawnik. Schronisko jest ulokowane w bezpiecznym miejscu w stolicy Kenii, pod stałą opieką profesjonalnej firmy ochroniarskiej. – W naszej pracy staramy, jak tylko jest możliwe, odbudować to co handlarze zniszczyli. Szokiem dla nas było, kiedy dziewczynka uratowana przez HAART została brutalnie zgwałcona, w legalnie działającym schronisku. Schronisko powinno chronić, nie niszczyć osoby tam kierowane. Tymczasem dziecku, i tak już wykorzystanemu przez handlarzy, wyrządzona straszną krzywdę – mówi Radosław Malinowski, dyrektor HAART.
 

100 tys. PLN na pomoc ofiarom handlu ludźmi   Radosław Malinowski twórca kenijskiej organizacji HAART Justyna Jarosińska /Foto Gość

Od czasu rozpoczęcia kampanii pod opieką HAART-u, na dzień dzisiejszy są 102 ofiary handlu ludźmi. Najmłodsze z nich to dzieci, sprzedane razem z matkami, lub urodzone tuż po tym, jak kobiety w ciąży zostały uwolnione. W kilku przypadkach w ciągu roku HAART udzielił pomocy nastolatkom zmuszanym do prostytucji, które zgwałcone przez klientów były zagrożone przymusową aborcją.

– Kiedy mówimy o 102 ofiarach handlu ludźmi to za tą liczbą stoją poszczególne osoby. Ich dramaty, marzenia i nadzieje, zniszczone przez handlarzy są dla nas wyzwaniem. Od początku kampanii wiele rzeczy uległo przyspieszeniu. Mimo że nie mamy na razie odpowiednich środków, w listopadzie otworzyliśmy schronisko do którego przeprowadziły się dziewczynki – ofiary handlu ludźmi w Kenii. Wielu dziwi się że odważyliśmy się na taki krok, nie mając żadnego wsparcia ze strony dużych instytucji, z drugiej strony wierzę że była to słuszna decyzja i znajdziemy na nasze schronisko środki. A te życia, które uratujemy w międzyczasie są bezcenne! – dodaje Malinowski.

Kampania Zbuduj FreeDOM od początku zyskała poparcie papieża Franciszka (TUTAJ), ambasadorów, a zespół Dobre Ludzie skomponował piosenkę "Z wolności dom" promującą kampanię. Działania HAART można wciąż wspierać przez stronę www.zbudujfreedom.pl

"Z wolności dom" - zespoł Dobre Ludzie
Fundacja Razem dla Afryki

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama