Tusk: Rozwiązanie kryzysu w Sejmie także dla dobra pozycji Polski w UE

dodane 11.01.2017 15:03

PAP |

Sytuacja w Sejmie wymaga szybkiego i pozytywnego rozwiązania, także ze względu na pozycję Polski w Europie - ocenił szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk w rozmowie z TVN24. Jego zdaniem jest to zadanie przede wszystkim rządzących.

Tusk: Rozwiązanie kryzysu w Sejmie także dla dobra pozycji Polski w UE   Jakub Szymczuk /Foto Gość Donald Tusk z małżonką

Tusk ostrzegł też przed ryzykiem związanym z kwestionowaniem legalności uchwalenia budżetu.

"Sytuacja wymaga szybkiego i pozytywnego rozwiązania, także ze względu na pozycję Polski w Europie. Wszyscy jednak obserwują to, co się dzieje, także w polskim parlamencie, z niepokojem, a także z brakiem zrozumienia dla tej sytuacji" - powiedział Tusk TVN24 w Brukseli.

Jak dodał, odpowiedzialność zawsze w takich przypadkach spoczywa w dużo większym stopniu na władzy. "Dlatego nie mam żadnych wątpliwości - i to nie dotyczy tylko Polski - że to rolą władzy, PiS-u, szefostwa parlamentu jest uczynienie pewnego, istotnego, rzeczywiście znaczącego pierwszego kroku, by dać przestrzeń do kompromisu" - uważa szef Rady Europejskiej.

Zdaniem Tuska w perspektywie najbliższego roku najważniejszą rzeczą "będzie pewność, że budżet naszego państwa został uchwalony we właściwy, legalny sposób". "To dotyczy pieniędzy w wymiarze państwowym, indywidualnym i nie możemy pozwolić na to, żeby Polska była jakby w tej przestrzeni ryzyka, że ma budżet, który nie do końca jest legalny" - powiedział były premier.

"Każdy, kto będzie miał na przykład złą wolę albo kto będzie chciał bardzo dociekliwie zbadać prawną sytuację Polski z tym właśnie dwuznacznie uchwalonym budżetem, będzie miał mocne argumenty. Trzeba zrobić wszystko, by nikt, kto będzie chciał wykorzystywać tę sytuację, tych argumentów nie miał. To jest oczywiste. I tutaj też odpowiedzialność w dużo większym stopniu spoczywa na władzy, nie na opozycji" - podkreślił Tusk.

Od 16 grudnia 2016 roku na sali plenarnej Sejmu trwa protest posłów PO i Nowoczesnej. Domagają się oni m.in. powtórzenia głosowania nad ustawą budżetową na 2017 rok, które przeprowadzono 16 grudnia w Sali Kolumnowej gmachu Sejmu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PARTIE, SEJM, TUSK, UE

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Awa 11.01.2017 21:19
A tymczasem pani Wasserman pięknie orze
Plusów: 1 Krzysiek 11.01.2017 19:33
Niezalogowany użytkownik >>ze względu na pozycję Polski w Europie - ocenił szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk<< WIE co mówi - cały czas PODKOPUJE pozycję Polski w EU. Dawniej nazywano takie czyny ZDRADĄ Ojczyzny - teraz nazywa się mędrkowaniem opozycji o pozycji. Dobrze, że już nie widać w sejmie tych facetów poprzebieranych za kobiety i takich innych tam. Niech se swoje pozycje zachowają dla siebie.
Plusów: 0 Gość 11.01.2017 19:19
Niezalogowany użytkownik nie tylko normalnym ale i nieglupim skoro jednoglosnie cala Europa poprosila go o swoje przywodztwo.Jedynie jak to Jezus powiedzial tylko w swoim kraju nie moze zostac prorokiem
Plusów: 0 Gość 11.01.2017 19:17
Niezalogowany użytkownik pierwsze czytanie.Potem drugie czytanie,debata,zglaszanie poprawek i wnioskow.Trzecie czytanie przedstawianie wnioskow i porawek,glosowanie.A przy tym jawnosc czyli kazdy obywatel ma prawo zobaczyc glosowanie nad budzetem.Wszystko zostalo zlamane i nawet nie wiadomo czy bylo kworum bo poslowie twierdza,ze nie zostali wpuszczenia na sale...Jesli znowu Waszyczykowski wezwie jaka Komisje Wenecka to bedzie katastrofa dla Polski bo nie skonczy sie to tak jak z podeptaniem przez PiS Konstytucji.

wszystkie komentarze >