Szydło: Druga kadencja Tuska nie zależy od polskiego rządu

dodane 20.01.2017 12:05

PAP |

To, czy Donald Tusk zostanie szefem Rady Europejskiej na drugą kadencję, nie zależy od polskiego rządu, zależy to od grup politycznych w Unii Europejskiej - powiedziała w piątek premier Beata Szydło. Dodała, że o wysunięcie kandydatury Tuska zapyta kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

Szydło: Druga kadencja Tuska nie zależy od polskiego rządu   Agnieszka Otłowska /Foto Gość Premier Beata Szydło

Szydło była pytana w wywiadzie dla Onetu, jakie korzyści odniosłaby Polska, gdyby Tusk pozostał w Brukseli jako szef Rady Europejskiej.

"Polska niewiele zyskała, kiedy Donald Tusk do tej pory był szefem Rady Europejskiej, nie przypominam sobie takich działań przewodniczącego Donalda Tuska, który w trudnych dla Polski, dla polskiego rządu w ostatnim roku sytuacjach by nas wspierał, natomiast dość ochoczo, kiedy trzeba było skrytykować rząd, to (...) w ostatnich chociażby tygodniach wypowiadał się, ale rozumiem, że to jest wewnętrzna walka w Platformie, być może jakaś chęć powrotu do Polski" - powiedziała Szydło.

"Zawsze podkreślaliśmy, że dla nas jest bardzo ważne, żeby na ważnych funkcjach w UE byli Polacy, bo to zawsze jest podkreślenie i rangi kraju, rangi państwa i daje dużo większe możliwości. Ale muszę powiedzieć z dużą przykrością, że ani przewodniczący Tusk ani komisarz Bieńkowska póki co za bardzo nie zaangażowali się w to, żeby Polska (...), kiedy była w trudnej sytuacji, z ich strony miała pomoc" - oceniła Szydło.

Premier podkreśliła, że to czy Donald Tusk zostanie szefem Rady Europejskiej na drugą kadencję nie zależy od polskiego rządu.

"To zależy w tej chwili od układu politycznego, grup politycznych w Unii Europejskiej, czy zdecydują się chadecy na to, żeby Donalda Tuska na kolejną kadencję zgłosić. Dzisiaj tego nie wiemy, bo z ich strony nie ma na razie tej informacji. Będzie Angela Merkel na początku lutego w Polsce, na pewno ją zapytam, czy jest zdecydowana, żeby Donalda Tuska wysunąć, jego kandydaturę. Wtedy dopiero Polska będzie mogła, polski rząd będzie mógł się do tego ustosunkować, to nie my jesteśmy dzisiaj graczem przy tym stole" - powiedziała Szydło.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BEATA SZYDŁO, DYPLOMACJA, ORGANIZACJE, PAP, PE, RADA EUROPEJSKA, RZĄD, TUSK, UE

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 5 rekin 20.01.2017 15:43
Niezalogowany użytkownik Od tego rządu nic nie zależy
Szkoda, że nie zależy (druga kadencja Donalda Tuska) od polskiego rządu. Tyle, się PiS nachwalił, że "my to w tej Unii ...", że ho, ho, a tu dętka, nie zależy. :(

Ja jednak jestem za opcją jak najszybszego powrotu Donalda do Polski: Polska go potrzebuje - do ostatecznego uzdrowienia. Nawet powrotu na białym koniu, jak chcą niektórzy. Ostatecznie jako Prezydent Europy, nie wypada by wracał do Ojczyzny dajmy na to na mule, czy też na ośle, prawda (czyli "nicht war?")?

Zatem na białym koniu (lub zgodnie z europejskimi wartościami, na klaczy, jak tam z równościowej rozpiski wynika), tyle tylko, że amerykańskich trampów obyczajem - z nadgarstkami spiętymi na nerkach, a jeśli by stawiał opór - przerzucony przez siodło.

Uważam, że rząd powinien swoje rzekomo nikłe możliwości sprawcze w Unii przemyśleć, bo jeszcze trochę czasu jest na tę kolejną dobrą zmianę.
Plusów: 5 Uważny 20.01.2017 12:50
Niezalogowany użytkownik Ale jak sama zauważyła - "nie my jesteśmy dzisiaj graczem przy tym stole". Na własne życzenie.
Plusów: 5 MarianNowak 20.01.2017 12:33
Pani premier Szydło miała życzenie aby Tusk wspierał i pochwalał w UE - naruszanie prawa w Polsce przez najwyższe władze RP ale srodze się zawiodła.

wszystkie komentarze >