publikacja 22.01.2017 16:13
Zgromadzenie Księży Misjonarzy dziękuje za 400 lat charyzmatu wincentyńskiego. Oficjalne obchody jubileuszu rozpoczęła Msza św. sprawowana w stołecznej bazylice Św. Krzyża.
Św. Wincentego à Paulo był głęboko zakorzeniony w duchowości Jezusa Chrystusa. - Zapisał, że fundamentalną regułą zgromadzenia jest głoszenie Jego nauki ubogim, opuszczonym, zagubionym duchowo i materialnie, żyjącym na marginesie - mówił podczas Mszy św. rozpoczynającej obchodu jubileuszu 400-lecia charyzmatu wincentyńskiego ks. dr Paweł Holc CM, rektor Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie.
W homilii przypomniał, że postawę założyciela Zgromadzenia Księży Misjonarzy ukształtowały dwa ważne wydarzenia.
- W 1617r. św. Wincenty został wezwany do umierającego. Ten po skorzystaniu z sakramentu pokuty i pojednania wyznał, że jego wcześniejsze spowiedzi były świętokradzkie i gdyby nie spotkanie z à Paulo umarłby potępiony. Pod wypływem tej wiadomości 25 stycznia 1617 r. św. Wincenty wygłosił płomienną naukę, zachęcając wiernych do spowiedzi z całego życia. Odzew przerósł najśmielsze oczekiwania księży. Innym razem, w sierpniową niedzielę w czasie kazania wspomniał o biednej rodzinie doświadczonej chorobą. Zaraz po tym prawie wszyscy mieszkańcy wioski pospieszyli jej z pomocą. Te wydarzenia wpłynęły na całe życie św. Wincentego i dzięki nim powziął myśl, że posłudze na rzecz innych należy nadać formę instytucjonalną - mówił ks. Holc.
Przypomniał, że w duchu wincentyńskim przez 400 lat wyrosło wiele dzieł. - Są nimi: Zgromadzenie Księży Misjonarzy, Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, Bractwa Miłosierdzia, Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, Apostolstwo Cudownego Medalika, Młodzież Wincentyńska czy dzieła ks. Siemaszki - wymieniał.
Uroczystość uświetnił występ chóru Sursum Corda działającego przy parafii Św. Krzyża pod dyrekcję Emilii Melon
Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość
Nawiązując do miejsca sprawowania liturgii zauważył, że właśnie w Warszawie zgromadzenie miało swój pierwszy dom w Polsce. - Jak wielka była jego rola niech świadczy to, że do rozbioru Polski to właśnie misjonarze prowadzili w kraju większość seminariów duchownych. Z kolei siostry Miłosierdzia można było spotkać w wielu szpitalach – przypomniał ks. Holc. Nawiązując do trwającego w Kościele Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, życzył wiernym jedności serca i duszy.
W Mszy św. uczestniczyli członkowie rodziny wincentyńskiej, klerycy, misjonarze i ss. szarytki.
W dniach 23-25 stycznia odbędzie się uroczyste triduum odpustowe w Krakowie na Stradomiu. W kolejnych dniach celebrze przewodniczyć będą: kard. Stanisław Dziwisz, bp Paweł Socha CM oraz Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. W sam dzień odpustu Chór Mariański pod dyr. Jana Rybarskiego wykonany po raz pierwszy specjalnie zamówiony na rok jubileuszowy hymn kompozycji ks. Wojciecha Kałamarza CM oraz utwór muzyczny Jana Rybarskiego.
W roku 400-lecia dziękczynienia za charyzmat wincentyński ważnym momentem będą przypadający 10 września odpust parafialny i 27 września liturgiczne wspomnienia św. Wincentego à Paulo. Każdemu miesiącowi roku jubileuszowego patronuje jeden konfrater prowincji, który zasłużył się dla zgromadzenia i ojczyzny.
Dla czytelników GN zainteresowanych życiem i działalności św. Wincentego à Paulo mamy egzemplarz książki „Ojciec ubogich” Wilhelma Hunermanna. Otrzyma je pierwsza osoba, która na adres mailowy warszawa@gosc.pl przyśle dane do wysyłki.
redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07