Polska zaskarży rosyjskie śledztwo smoleńskie do trybunału w Hadze

dodane 01.02.2017 12:54

PAP |

W najbliższym czasie planowane jest złożenie skargi w sprawie rosyjskiego śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze - poinformował w środę szef MSZ Witold Waszczykowski. To kwestia dni lub tygodni - dodał.

Polska zaskarży rosyjskie śledztwo smoleńskie do trybunału w Hadze   Jakub Szymczuk /Foto Gość Lotnisko w Smoleńsku

O możliwości złożenia w sprawie śledztwa smoleńskiego skarg m.in. do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oraz wniesienia przeciwko Rosji sprawy o zwrot zagarniętego mienia (wraku prezydenckiego Tupolewa) minister mówił w listopadzie 2015 r. w rozmowie z PAP.

Waszczykowski pytany, czy wciąż rozpatrywana jest koncepcja zaskarżenia rosyjskiego śledztwa do instytucji międzynarodowych, zaznaczył, że do tej pory Polska starała się rozwiązać problem innymi metodami.

"Najpierw staraliśmy się - przez ten rok - sprawdzić, czy jest możliwość bezpośredniego dotarcia do Rosjan. Rosjanie, jak państwo wiedzą, odpowiadają w sposób negatywny, czasami arogancki. () Próbowaliśmy również uzyskać wsparcie od różnych naszych sojuszników, instytucji, do których należymy" - podkreślił szef MSZ

"Ponieważ sprawa jest już sprzed siedmiu lat nasze możliwości wyczerpały się. W związku z czym rzeczywiście w tej chwili trwa proces kończenia pisania skargi do MTS i w najbliższym czasie taką skargę przedstawimy" - zapowiedział szef polskiej dyplomacji.

Dopytywany, kiedy skarga może zostać złożona, dodał, że dokładny termin zależy od prawników, ale "to mogą być dni lub tygodnie".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, KATASTROFY, LOTNICTWO, MSZ, PAP, PRAWO, ROSJA, SMOLEŃSK, TRYBUNAŁ

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Anna Panna 01.02.2017 22:43
Niezalogowany użytkownik Nareszcie.
Plusów: 4 MarianNowak 01.02.2017 15:40
PIS krytykował PO i przechwalał się w kampani wyborczej oraz później, że niebawem odzyska wrak samolotu i wyjaśni przyczyny katastrofy lotniczej. Nic z ich obietnic nie wyszło poza stratą pieniędzy na nową komisję lotniczą. Obecnie minister Waszczykowski mówi, iż nasze możliwości wyczerpały się i w tej chwili trwa proces kończenia pisania skargi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Zatem jak dotąd mamy do czynienia z zupełną bezradnością rządu PIS w tej sprawie, chociaż wcześniej było dużo bałwochwalczego jazgotu w tej kwestii w ustach polityków PIS.
Plusów: 1 Krzysiek 01.02.2017 13:26
Niezalogowany użytkownik >>o zwrot zagarniętego mienia (wraku prezydenckiego Tupolewa)<< Czy oskarżenie Rosjan o niszczenie nie swojego mienia - Dowodami są: filmy na, których Rosjanie wybijają okna we wraku samolotu. A może jest to rosyjski sposób prowadzenia .. no właśnie CZEGO?

wszystkie komentarze >