107,6 FM

"Gryzły nas te same wszy" - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holocauście i rocznica Tragedii Górnośląskiej '45

27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła ponad 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. W tym samym czasie, za sprawą wkroczenia wojsk radzieckich, rozpoczynała się gehenna Ślązaków, dziś określana mianem Tragedii Górnośląskiej 1945. Jedni byli wywożeni w głąb ZSRR, inni – jak mieszkańcy Miechowic – mordowani nieopodal swoich domów, a jeszcze inni wkrótce zapełnili wolne baraki Auschwitz i jego podobozów. System stalinowskich obozów w Polsce to zresztą sprawa dotycząca nie tylko Górnego Śląska, ale ogólnopolska – o czym przejmująco pisze w „Małej Zbrodni” Marek Łuszczyna. Jedna z jego bohaterek, Elisabeth Kuśnierz, więźniarka powojennego Oświęcimia, wspomni po latach „Gryzły nas te same wszy”. Te historie w dzisiejszym magazynie.  

Część 1

Część 2

Część 3

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

A to historia

A to historia  

Od pon. do piątku o 11.20. Zaprasza Sylwester Strzałkowski

Historia bywa przestrogą, jest świadkiem czasów, dzieje się na naszych oczach. Czy będzie dla nas – jak dla starożytnych – nauczycielką życia? Słuchaj i poznaj bohaterów naszej historii; dowiedz się o kulisach najważniejszych dla Polski i świata wydarzeń; odkrywaj ślady naszej lokalnej przeszłości; wygrywaj najciekawsze, historyczne książki.

Audycje