107,6 FM

Czy Ślązacy byli pod Grunwaldem? - rekonstrukcje sposobem opowiadania historii dawnej i najnowszej

Ślązacy pod Grunwaldem? Czy to możliwe? Zdecydowanie tak! O tym przekonują autorzy wystawy, która od 2 lutego prezentowana będzie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Jest to pierwsza odsłona cyklu "Rekonstrukcje przeszłości", który - w niebanalny sposób - ma prezentować zabytki kultury materialnej Śląska. Czy wykopaliska archeologiczne i to wszystko co możemy dzięki nim zrekonstruować, może być dziś podstawą pasjonującej opowieści o historii dawnej? Czy rekonstrukcja historyczna może popularyzacji dziejów średniowiecznych przysłużyć się tak samo, jak robi to wobec historii najnowszej, np. opowiadając o Tragedii Miechowickiej 1945 roku? Do tej refleksji niech zachęci opowieść o Grunwaldzie i Miechowicach.

Część 1

Część 2

Część 3

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

A to historia

A to historia  

Od pon. do piątku o 11.20. Zaprasza Sylwester Strzałkowski

Historia bywa przestrogą, jest świadkiem czasów, dzieje się na naszych oczach. Czy będzie dla nas – jak dla starożytnych – nauczycielką życia? Słuchaj i poznaj bohaterów naszej historii; dowiedz się o kulisach najważniejszych dla Polski i świata wydarzeń; odkrywaj ślady naszej lokalnej przeszłości; wygrywaj najciekawsze, historyczne książki.

Audycje