107,6 FM

Gminy murem przeciw metropolii

Gospodarze gmin z województwa mazowieckiego wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec projektu nowej ustawy o ustroju Warszawy.

Przedstawiciele kilkudziesięciu samorządów z Warszawy i okolic podpisali w sobotę apel do premier Beaty Szydło oraz marszałków Sejmu i Senatu o wycofanie się z prac nad projektem ustawy metropolitalnej autorstwa PiS.

Spotkanie odbyło się w Pałacu Kultury z inicjatywy prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, burmistrza Podkowy Leśnej Artura Tusińskiego i prezydenta Legionowa Romana Smogorzewskiego.

- To mieszkańcy powinni decydować o zmianach, które bezpośrednio dotykają ich życia. Zaproponowany bez jakichkolwiek konsultacji projekt ustawy o połączeniu 33 gmin w negatywny sposób wpłynie na ich codzienne życie - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy. - Wszystkie koszty za to poniosą mieszkańcy naszych gmin.

- Stanowczo protestujemy, żebyśmy tak byli traktowani - podkreślał Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa dodał, że w dniu kiedy ta ustawa zostanie uchwalona, skończy się w Polsce samorząd.

- Jestem głęboko przekonany, że to zły pomysł. Ta ustawa odbiera gminom możliwość samodzielnego działania. Reagowania na potrzeby naszych mieszkańców - podsumował Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Samorządowcy podkreślali, że władze 40 gmin metropolii warszawskiej zawarły w 2014 r. porozumienie o współpracy metropolitarnej, które dzisiaj jest podstawą współdziałania w kluczowych kwestiach związanych z rozwojem gospodarczym i społecznym lokalnych wspólnot. Owocem tej współpracy jest wspólna strategia dla obszaru całej metropolii i wspólny plan działania, który wchodzi właśnie w fazę realizacji. Akcentowali, że rozpoczęty proces legislacji dotyczącej zmian ustroju m.st. Warszawy nie tylko narusza ideę samorządności, ale także rażąco łamie postanowienia Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, która w przypadku zmian administracyjnych gmin gwarantuje mieszkańcom wyrażenie swojej woli.

W środę, 8 lutego o godz. 18 w Teatrze Powszechnym odbędzie się spotkanie otwarte dla mieszkańców, podczas którego przedstawione zostaną podstawowe założenia poselskiego projektu Ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Na pytania mieszkańców stolicy będzie odpowiadał wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama