107,6 FM

Rzucają Bogu wyzwanie. Na końcu ujrzą Go odwróconego plecami

Czemu to plemię domaga się znaku? Mk 8, 12

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Faryzeusze zaczęli rozprawiać z Jezusem, a chcąc wystawić Go na próbę, domagali się od Niego znaku. On zaś westchnął w głębi duszy i rzekł: «Czemu to plemię domaga się znaku? Zaprawdę, powiadam wam: żaden znak nie będzie dany temu plemieniu».

A zostawiwszy ich, wsiadł z powrotem do łodzi i odpłynął na drugą stronę.

Oto słowo Pańskie. 

Mk 8, 11-13

To nie sama prośba o znak napełniła smutkiem serce Jezusa i sprawiła, że odpłynął na drugą stronę jeziora, pozostawiając na brzegu rozprawiających z Nim faryzeuszów. Przecież my również błagamy często Boga, aby objawił nam siebie i potwierdził swoją miłość w sposób bardziej dla nas czytelny. Czy takie błagania oddalają nas od serca Jezusa? Żadną miarą. Owszem, zawsze lepiej jest trwać w wierze, ufnie zdając się na Boga i nie szukając dodatkowych znaków. Bóg wie jednak, że nie zawsze jesteśmy do tego zdolni; że nasza wiara jest zbyt krucha, aby bez wsparcia wytrzymała przygniatający napór doczesności. Dlatego wysyła nam pomocne sygnały. Prośba faryzeuszów nie miała w sobie jednak nic z owych dramatycznych zmagań o wiarę, które czasem toczymy. Była wyrachowaną próbą wystawiania Jezusa na próbę. Dlatego nie mogła być spełniona. Wszak bliskością Bożego oblicza radować się mogą tylko pokorni. Ci, którzy rzucają Bogu wyzwanie, na końcu ujrzą Go wyłącznie odwróconego do nich plecami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gabriela
  13.02.2017 10:19
  Powiedziałabym, że Jezus po prostu definitywnie się wkurzył i „odszedł”. Czy to zrozumiano? Wątpię. Krzyż przewrotności ciosano Mu bowiem dalej …
  doceń 0
 • Gabriela
  13.02.2017 10:26
  Dotyczy: „Ani jota, ani kreska” z dnia 12.02.2017r.
  Rzeczywistość to złożona z wielu elementów mozaika. Skomplikowana - i zarazem prosta. Rzecz w tym, aby nie koncentrować się zbytnio na poszczególnych jej elementach, ponieważ taka „optyczna” drobiazgowość może utrudnić bądź wręcz uniemożliwić zobaczenie całości. Szczegóły nie zawsze bowiem doprowadzają do ogółu. Można je mnożyć w nieskończoność i … nie zobaczyć nic. Dramatycznym tego przykładem są Żydzi z czasów Jezusa.
  W cytowanym fragmencie Ewangelii Pan przekonuje, że istotą prawa nie jest (choćby najskrupulatniej przestrzegana) jego martwa litera, lecz wypełniający je, ożywiający duch. W tzw. przestrzeganiu prawa chodzi więc nie tyle o wydumaną intencję, co o zwykłą uczciwość - wobec Boga i drugiego człowieka.
 • JAWA25
  13.02.2017 15:16
  "na końcu ujrzą Go wyłącznie odwróconego do nich plecami" z czego to cytat? "Jeśli my odmawiamy wierności, On wiary dochowuje, bo nie może się zaprzeć siebie samego"(2 Tm 2,13).
  doceń 2
 • JanGość
  14.02.2017 21:25
  A może by tak pan na kaznodzieję się przepoczwarzył. Proponuje czytać Biblię a nie te gusła Katolickie.
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter