107,6 FM

Jego "Kochać" było niepowtarzalne, dziś kończy 75 lat

Piotr Szczepanik - piosenkarz, aktor i gitarzysta świętuje urodziny.

Piotr Szczepanik urodził się 14 lutego 1942 roku w Lublinie. Po maturze współpracował z lubelskim Teatrem Lalki i Aktora. Był muzycznym samoukiem. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tam rozpoczął również swoją działalność artystyczną w kabarecie.

Jako piosenkarz debiutował w 1963 roku na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Na festiwalach występował nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Dwa lata po debiucie nawiązał współpracę z Andrzejem Korzyńskim. Pierwszych nagrań dla Polskiego Radia dokonał z zespołem "Ricercar '64" i grupą "Tajfuny". To dzięki nim stał się jednym z najpopularniejszych piosenkarzy lat 60.

Występował w programach telewizyjnych i estradowych. Wraz Jackiem Fedorowiczem i Bohdanem Łazuką prezentował program "Popierajmy się". W latach 70. zainteresował się piosenką poetycką.

Piotr Szczepanik kochac jak to...
BobsonStrzemki

Często jeździł do Stanów Zjednoczonych. Występował także w ośrodkach polonijnych Australii i Nowej Zelandii.

Współorganizował i brał udział w kilkuset koncertach poetyckich w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i w kościołach na terenie całego kraju w latach 1981-88. Wraz z NSZZ "Solidarność" przez cały stan wojenny był organizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej (1981).

Został szefem Zespołu Współpracy ze Środowiskami Twórczymi w Kancelarii Prezydenta RP w 1991.

Nie wszyscy może wiedzą, że ma na swoim koncie także role filmowe. Debiutował w "Cierpkich głogach" (1966), zagrał tytułową rolę w telewizyjnej adaptacji "Chama" Elizy Orzeszkowej (1979), grał przeora w "Kto nigdy nie żył" (2006), a w filmie "Mój rower" był Mirkiem (2012). 

Nadal występuje na estradzie z repertuarem poetyckim. 23 marca wystąpi w Warszawie.

Piotr Szczepanik - Goniąc Kormorany
pasaczuk

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama