Wniosek o zbadanie zgodności wyboru I prezes Sądu Najwyższego

dodane 02.03.2017 11:11

PAP |

Grupa parlamentarzystów PiS wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności przepisów, na podstawie których została powołana na funkcję pierwsza prezes Sągu Najwyższego - poinformował w czwartek poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Wniosek o zbadanie zgodności wyboru I prezes Sądu Najwyższego   PAP/Rafał Guz Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf

Mularczk, który był gościem TVP Info, poinformował, że grupa parlamentarzystów wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie zgodności przepisów, na podstawie których została powołana na funkcję prezesa SN prof. Małgorzata Gersdorf. Posłowie PiS uważają, że "istnieją poważne wątpliwości co do ich zgodności z konstytucją". Chodzi m.in. o zarzuty co do procedury wyboru pierwszej prezes SN oraz zakresu przedstawiania kandydata na prezesa.

"Wniosek został złożony w dniu wczorajszym. Mam zaszczyt reprezentować grupę 50 parlamentarzystów PiS w tej sprawie i chcielibyśmy, żeby wyrok został wydany jak najszybciej, ponieważ ma olbrzymie skutki dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, dla funkcjonowania SN, dla relacji TK, SN. Uznanie nieskuteczności wyboru pani prezes będzie miało olbrzymie skutki. Wówczas ustawodawca powinien szybko uregulować kwestie procedury wyboru oraz wyboru i przedstawienia panu prezydentowi kandydatury" - powiedział poseł PiS.

"Podnosimy i mamy tu wątpliwości, czy tym aktem prawa wewnętrznego, a mianowicie regulaminem, który jest podejmowany przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, można dokonywać procedury wyboru kandydata na prezesa SN, a następnie przedstawić go prezydentowi. Czyli aktem prawa wewnętrznego, który - podkreślam - nie jest publikowany na zewnątrz, dokonuje się wyboru kandydata, którego skutki są istotne, ponieważ dotyczą zatwierdzenia tego kandydata przez prezydenta" - dodał.

W ocenie Mularczyka powinna być "uchwała Zgromadzenia Ogólnego i to ta uchwała powinna być przekazana panu prezydentowi, który dokonuje wyboru, spośród dwóch kandydatów, prezesa SN".

"A zatem mamy cztery kategorie zarzutów, które zgłaszamy do Trybunału Konstytucyjnego. Uważamy, że mają one charakter bardzo poważny, wręcz fundamentalny. Oczekujemy, że Trybunał Konstytucyjny uzna te przepisy za niezgodne z konstytucją. Co więcej, wnosimy ażeby wyrok miał charakter aplikacyjny. To oznacza, że skutki tych czynności byłyby uznane za nieskuteczne. A zatem nie tylko wybór pani profesor Marii Gersdorf przez pana prezydenta Bronisława Komorowskiego byłby nieskuteczny, ale także czynności, które podejmowała w ciągu ostatnich lat byłyby nieskuteczne. Dlatego, że taka procedura wyboru, tryb, następnie przedstawienie panu prezydentowi, mają w naszej ocenie charakter niekonstytucyjny i powinny być wyeliminowane z obrotu prawnego" - powiedział Mularczyk.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PARTIE, PIS, PRAWO, SN, SĄDOWNICTWO, TK

Przeczytaj komentarze | 9 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 05.03.2017 11:51
Niezalogowany użytkownik znaFcy prawa zaniemówili
Plusów: 0 mod 04.03.2017 16:02
Niezalogowany użytkownik @ Nowak i velario------- Dla jednego wszystko co wyjdzie od kaczystów to kuriozalne a to co mu objawią Nietykalni to naturalne (pewnikiem od prawa naturalnego).
Drugi zamiast wziąć waleriany na uspokojenie to zasuwa o spóźnionym refleksie posłów PiS i o ew. klamstwie jednego z nich dotyczącym ich wniosku. Tymczasem Wasz organ Onet podał taki oto news i mieliście dość czasu żeby się z nim zapoznać :
------SN opublikował na stronie internetowej regulamin wyboru kandydatów na I prezesa-
Na stronie internetowej Sądu Najwyższego został zamieszczony m.in. regulamin z 2003 r. ws. wyboru kandydatów na I prezesa. Dokument ten był już wcześniej udostępniany na każdą prośbę, m.in. dziennikarzy - poinformował Sąd Najwyższy. -------------
Regulamin został zatem dopiero teraz 2.03.2017 zamieszczony a wcześniej był ponoć udostępniany na każdą prośbę dziennikarzy (pewno Michnika, J.Żakowskiego czy Passenta? Oni potwierdzą na amen). Natomiast bez prośby regulamin nie mógł być dostępny bo tak uznali Nieomylni nietykalni.
Plusów: 2 velario 02.03.2017 21:24
I jeszcze jedno: gdy pan poseł i przy tym adwokat Mularczyk twierdzi, że regulamin Sądu Najwyższego nie jest "publikowany na zewnątrz" to - nie wiem co gorsze - albo zwyczajnie kłamie, licząc że nikomu nie zechce się tego sprawdzić, albo naprawdę nie wie, że regulamin ten jest opublikowany. Na wszelki wypadek podpowiadam panu (hehe!) mecenasowi: Dziennik Urzędowy RP "Monitor Polski" z 2003 r. Nr 57, poz. 898 z późn. zm.
Plusów: 5 velario 02.03.2017 18:21
Podziwiać należy refleks posłów PiS, bo w tym roku mija trzecia rocznica wyboru SSN M. Gersdorf na I Prezesa Sądu Najwyższego. Przez trzy lata nie zauważyli niekonstytucyjności tych przepisów? BTW: czy redakcja GN odważy się kiedyś opublikować komentarz redakcyjny do poczynań obecnego obozu rządzącego w wymiarze sprawiedliwości?

wszystkie komentarze >

Reklama