Niezależna.pl: Krzysztof Penderecki wykorzystywany operacyjnie przez SB

dodane 03.03.2017 15:14

PAP |

Krzysztof Penderecki, jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów współczesnych, miał być wykorzystywany przez Służbę Bezpieczeństwa ze względu na swoje częste wyjazdy zagraniczne - podał w piątek portal niezależna.pl. Do dokumentów dotarł dziennikarz śledczy "Gazety Polskiej".

Niezależna.pl: Krzysztof Penderecki wykorzystywany operacyjnie przez SB   Jan Hlebowicz /Foto Gość Krzysztof Penderecki

"Dziennikarz śledczy >>Gazety Polskiej<< Piotr Nisztor opublikował na Twitterze dokumenty, z których wynika, że Krzysztof Penderecki był wykorzystywany przez Służbę Bezpieczeństwa ze względu na swoje częste wyjazdy zagraniczne" - napisano na stronie niezależna.pl.

Jak informuje portal "z notatki podpisanej przez zastępcę naczelnika wydziału >>C<< KWMO w Krakowie wynika, że >>Penderecki był wykorzystywany operacyjnie<< ze względu na swoje częste wyjazdy za granicę".

Pod koniec stycznia IPN opublikował wykaz 6 467 jednostek archiwalnych, które w 2016 r. zostały wyłączone z tzw. zbioru zastrzeżonego. Wśród dokumentów są materiały dotyczące Ryszarda Kuklińskiego i tzw. nielegałów, czyli oficerów SB podszywających się pod inne osoby.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, IPN, KULTURA, MEDIA, MUZYKA, MUZYKA KLASYCZNA, PAP, PRZEGLĄD PRASY

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 adamp_314 03.03.2017 19:08
Dobra robota Panowie Redaktorzy! Akurat dzisiaj wyszło, że ambasador RP w Berlinie, prywatnie mąż prezes TK - Andrzej Przyłębski był zarejestrowany jako TW Wolfgang. Nie wspominacie o tym ani słowa. Za to błyskawicznie walicie w słynnego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. Redakcja GN dzielnie stoi na posterunku i natychmiast stawia zasłonę dymną mającą osłonić rządzący układ. Tyle tylko, że to trochę nie ten ciężar gatunkowy - z jednej strony mamy czynnego dyplomatę a z drugiej artystę stojącego z dala od polityki... Musicie się trochę bardziej postarać.

Z opublikowanych materiałów zdaje się wynikać, że ani jeden ani drugi nie zasłużył się specjalnie dla SB.
Plusów: 1 TW Lucjan 03.03.2017 17:24
Niezalogowany użytkownik kazdy kto wyjezdzal na Zachod idac po paszport przechodzil rozmowy.Jedni donosili inni nie ale sa dzis opluwani
Plusów: 1 TW Lucjan 03.03.2017 17:04
Niezalogowany użytkownik a wlasnie czytalem lojalke TW Wolfgang ambasadora Przylebskiego meza przewodniczacej TK Przylebskiej jak to z pobudek patriotycznych nawiazuje wspolprace z SB aby chronic lad publiczny i zobowiazuje sie donosic na kolegow...
Plusów: 1 Gość 03.03.2017 16:47
Niezalogowany użytkownik Żenujący poziom dziennikarstwa. Czy rozdmuchanie króciutkiego artykuliku przez 3-krotne powtórzenie "wykorzystywany przez SB" wnosi cos merytorycznie? I co z tego wiemy? To jak z tym zamieszanym w kradzież gdzie dziennikaz nie podał czy to złodziej czy okradziony, ale przesłuchany w związku z kradzieżą.

wszystkie komentarze >

Reklama