Szykuje się zmiana prawa ws. wycinki drzew

dodane 03.03.2017 15:34

PAP |

Jeżeli na nieruchomości zostaną usunięte drzewa, właściciel nie będzie mógł zbyć tej nieruchomości na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą przez pięć lat - przewiduje projekt PiS nowelizacji ustawy o ochronie przyrody dot. wycinki drzew złożony w piątek w Sejmie.

Szykuje się zmiana prawa ws. wycinki drzew   PAP/Tomasz Gzell Wycinka drzew w Pruszkowie

Nowelizacja przewiduje kary administracyjne, jeżeli osoba fizyczna nie dotrzyma tego nakazu.

Szczegóły projektu przedstawił w rozmowie z PAP poseł PiS Wojciech Skurkiewicz. "Pozostawiamy możliwość decydowania właścicielowi nieruchomości gruntu, co do tego, czy chce ze swojego terenu działki, usunąć drzewa czy krzewy. Może dysponować swoją nieruchomością w dowolny sposób" - podkreślił.

"Nowelizacją uszczelniamy ten system. Proponujemy, żeby wszystkie osoby, które będą chciały dokonać wycięcia drzew, czy krzewów na swojej nieruchomości, uprzednio dokonały zgłoszenia do organów gminy, samorządu, że takie działania zamierzają podjąć. To będzie proste zgłoszenie, uproszczone. Będzie trzeba podać tylko numer działki, na której będą prowadzone prace wycinkowe, czego będą dotyczyły i kiedy zostaną przeprowadzone" - dodał Skurkiewicz.

"Dodatkowo wprowadzamy zapis, że jeżeli na danej nieruchomości zostaną usunięte drzewa, czy krzewy właściciel nie będzie mógł zbyć tej nieruchomości na potrzeby innego podmiotu, chociażby prowadzącego działalność gospodarczą, na przykład deweloperowi, przez okres pięciu lat" - zaznaczył poseł PiS.

Jak dodał, nowelizacja przewiduje, że minister środowiska w drodze rozporządzenia przedstawi tryb i zasady postępowania kontrolnego, jeżeli chodzi o nieruchomości, w których zostanie przeprowadzona wycinka.

"Wprowadzamy kary administracyjne. Jeżeli osoba, która nie dotrzyma 5-letniego terminu, wtedy ustala się wysokość dwukrotnej opłaty za usunięcie drzewa, które są opisane w dotychczasowych przepisach" - zapowiedział Skurkiewicz.

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Przepisy ustawy wzbudziły społeczne protesty.

We wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że do ustawy o ochronie przyrody zostanie wniesiona poprawka. Podkreślił, że poprawka, nie uchyli tej możliwości (dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach), "bo ona z punktu widzenia wielu właścicieli posesji i gospodarstw jest czymś bardzo dobrym".

"Natomiast uniemożliwi tego rodzaju wykorzystywanie tej ustawy, które rzeczywiście miało miejsce ostatnio - to znaczy wycinanie drzew w jakichś większych zespołach po to, żeby w sposób bardzo prosty tworzyć podstawy dla inwestycji, żeby omijać te wszystkie ograniczenia, których istnienie jest racjonalne" - zapowiedział Kaczyński.

"Błąd w ustawie zostanie naprawiony" - zadeklarował. "Sądzę, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu będzie można tę sprawę podjąć. Jeśli Senat do tego by się przychylił, to załatwić" - powiedział lider PiS.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKOLOGIA, PAP, PARTIE, PIS, POLITYKA, SEJM

Przeczytaj komentarze | 10 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 JAWA25 02.04.2017 14:32
w sprawie wycinania https://secure.avaaz.org/campaign/pl/stop_the_tree_massacre_rb/?bcunTdb
Plusów: 4 JAWA25 02.04.2017 14:31
co nazywasz "socjalizmem"? stoi nad tobą GUKPPiW i sprawdza co piszesz?
Plusów: 0 Gość 04.03.2017 21:07
Niezalogowany użytkownik Wszystko pięknie, ale przez pięć lat nie będzie można sprzedać działki pod żadną działalność, nawet pod piekarnię wujkowi, któremu ani drzewa szkodziły, ani który miałby próbować jakieś przepisy obchodzić. Po drugie nie wolno sprzedać działki na potrzeby "innego podmiotu, CHOCIAŻBY prowadzącego działalność gospodarczą" - czyli nie tylko takiego. Rozumiem, że babcia wnusiowi działki też nie może sprzedać przez okres pięciu lat, bo wnusio jest "innym podmiotem"?

Znowu ktoś próbuje dobrą zmianę przykryć durnym uciekaniem - bo siedem nieco zwichrowanych osób darło szaty (i gardła - by nie rzec dosadniej).
Plusów: 0 MarcinB-om 04.03.2017 09:28
Niezalogowany użytkownik Wycinanie drzew na prywatnej posesji w normalnych warunkach powinna być decyzją prywatnego właściciela. Cóż jak ci kiedyś drzewo będzie się pochylało nad garażem, i będziesz musiał latać do urzędu i udowadniać że te drzewo jest mniej warte niż samochód który stoi w garażu to zrozumiesz. Ja to przechodziłem. A propos uchodźców i SKOKów, tak dużo ważniejszą sprawą dla mnie jest nie wpuszczenie uchodźców niż zamknięcie czy wypuszczenie kogoś. A dlaczego?, bo to ja będę żył w strachu obok uchodźców na co dzień, więc chyba logiczne że bardziej interesuje mnie moje bezpieczeństwo niż to czy kogoś tam zamkną. Od sprawiedliwości są sądy, a nie ja.

wszystkie komentarze >

Reklama