107,6 FM

Niesłychane męstwo kobiet

Patronkami dnia są dziś święte Perpetua i Felicyta, męczennice.

Obie były młodymi mężatkami. Oskarżone jako chrześcijanki zostały pojmane i sprowadzone do Kartaginy. Święta Perpetua miała malutkiego synka, a św. Felicyta była w 8. miesiącu ciąży. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.

 

Męczeństwo to stało się sławne w całym Kościele. Liturgia przypominała imiona świętych „bohaterek wiary” Perpetuy i Felicyty w każdej Mszy św. aż do reformy liturgicznej w 1969 roku. 

W ikonografii św. Perpetua przedstawiana jest w bogatym stroju patrycjuszki, z naszyjnikiem, welonem, zaś św. Felicyta - w skromnej sukni bez ozdób.

Niesłychane męstwo kobiet   Ołtarz świętych i Felicyty w bazylice Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie david_shane / CC 2.0

« 1 »
 • Trydentina
  07.03.2017 11:23
  Widać jakie spustoszenie przyniósł rok 1969...destrukcja modernizmu zakazała nawet wspominania imion świętych podczas Mszy..
  doceń 4
 • Gość
  07.03.2017 14:13
  A teraz ...cichosza o chrześcijanach prześladowanych zwłaszcza przez islam, cichosza
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama