Ratusz zakazuje zgromadzeń w rocznicę katastrofy

dodane 01.04.2017 14:40

PAP |

W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim odbędą się tylko uroczystości państwowe organizowane przez MKiDN. Stołeczny ratusz wydał 16 zakazów dla innych zgromadzeń.

Ratusz zakazuje zgromadzeń w rocznicę katastrofy   Tomasz Gołąb /Foto Gość

Rzecznik ratusza wskazał, że wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński skierował do ratusza pismo, w którym poinformował prezydent Warszawy o organizacji państwowych obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Milczarczyk dodał, że Biuro Ochrony Rządu wskazało, że w związku z organizacją planowanych obchodów, działaniami ochronnymi objęte zostaną strefy bezpieczeństwa w rejonach: ul. Krakowskie Przedmieście (od ul. Karowej do placu Zamkowego), plac Zamkowy, ul. Świętojańska i ul. Kanonia. BOR podkreślił, że działania ochronne mają polegać w szczególności na wygrodzeniu wskazanych stref bezpieczeństwa, które rozpocznie się 8 kwietnia 2017 r. - powiedział rzecznik miasta.

"Teren, o którym mówimy i który wskazał wicepremier Gliński, jest terenem wygrodzonym, wyłączonym i nie jest terenem ogólnodostępnym. W związku z czym nie mogą na tym terenie odbywać się zgromadzenia" - mówił.

Strefa wydzielona obejmie ul. Krakowskie Przedmieście, na odcinku od ul. Karowej do wysokości pomnika Adama Mickiewicza.

Milczarczyk poinformował, że ratusz wydał w sumie 16 zakazów zgromadzeń, w tym - jak podkreślił - 10 zostało zgłoszonych przez środowiska związane z PiS-em. Swoje demonstracje chcieli zorganizować też m.in. Obywatele RP, Solidarni 2010 oraz Samoobrona.

Rzecznik miasta dodał, że w pobliżu (przy Skwerze Hoovera) odbędzie się demonstracja poparcia dla przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, jednak - jak zaznaczył - wskazane miejsce nie jest objęte wygrodzeniem.

Na potrzeby organizacji uroczystości - jak powiedział Milczarczyk - opracowany został projekt zmian w organizacji ruchu. Rzecznik zwrócił także uwagę, że już wcześniej ratusz wydawał tego typu zakazy, m.in. w 2012 r. - zakaz związany ze strefą kibica Euro 2012, a w 2014 r. pięć zakazów - cztery dotyczyły wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy i obchodów 25-lecia polskiej wolności, a jeden - obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczną się od mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele seminaryjnym - wynika z programu zamieszczonego w piątek na stronie internetowej PiS. Następnie odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim.

O godz. 16.30 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Wieczorem, o godz. 19, w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza św., po której pod Pałac Prezydencki przejdzie Marsz Pamięci. O godz. 21 przed Pałacem Prezydenckim, po apelu pamięci, wystąpi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AGATA DUDA, J.KACZYŃSKI, KATASTROFY, MKIDN, OBCHODY, PAP, PIS, PREZYDENT RP, SAMORZĄD, SMOLEŃSK, STOLICA, WYPADKI

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Gość 02.04.2017 16:00
Niezalogowany użytkownik No i co w związku z tym? I co to ma wspólnego z obchodami rocznicy katastrofy?
Plusów: 6 MarianNowak 01.04.2017 23:50
Zatem, mamy polityczny i zarazem przykry wynik nowelizacji ustawy o zgromadzeniach.
Plusów: 1 Gość 01.04.2017 16:45
Niezalogowany użytkownik O co chodzi z tym tytułem, z treści wynika, że zgromadzeń nie życzy sobie Minister Gliński.
Plusów: 1 Gość 01.04.2017 16:43
Niezalogowany użytkownik przygladalem sie wczoraj jak Macierewicz potraktowal prezydenta Dude i mam pewne skojarzenie z ucieczka Macierewicza spod Smoleska.Macierewicz wcale nie uciekal.Byly minister odpowiedzialny za bezpieczenstwo po uzyskaniu informacji wsiada spokojnie do pociagu,ktorym przyjechal ...tak nie zachowuje sie tchorz.Wiedzial doskonale kto zginal i jaka mial wiedze i ....no wlasnie.

wszystkie komentarze >