107,6 FM

Bóg klęka przed człowiekiem

Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. J 13,14

Było to przed Świętem Paschy. Jezus, wiedząc, że nadeszła godzina Jego, by przeszedł z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował.

W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, syna Szymona, aby Go wydał, Jezus, wiedząc, że Ojciec oddał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do misy. I zaczął obmywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany.

Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: «Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?» Jezus mu odpowiedział: «Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale poznasz to później». Rzekł do Niego Piotr: «Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał».

Odpowiedział mu Jezus: «Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę!»

Powiedział do niego Jezus: «Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy». Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: «Nie wszyscy jesteście czyści».

A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: «Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie „Nauczycielem” i „Panem”, i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem».


Oto widzimy, jak Jezus klęka przed uczniami. Bóg klęka przed człowiekiem. Czy to może być znak wyższości człowieka nad Bogiem? Może. Stworzenie ma pewną władzę nad Stwórcą. Jednym grzechem posyła Go na krzyż. Bo gdyby ludzkość miała na koncie tylko jeden grzech, miłość Boga Ojca nie zawahałaby się posłać swego Syna dla tego jednego grzechu. Bóg nie jest w stanie przestać kochać. Nigdy nie staniemy Mu się obojętni. On nigdy nie przestanie robić wszystkiego, by nas zbawić. Mycie apostołom nóg w czasie wieczerzy jest zapowiedzią tego, co stanie się potem. Męka i śmierć Jezusa to niepojęte misterium upokorzenia się Boga wobec człowieka. Bóg klęka, by dotknąć całego brudu naszego grzechu. Niektóre teksty mówią nawet, że Jezus dla nas stał się grzechem. Po to, by ten grzech unicestwić. Czy jest bóg, który zrobił dla człowieka coś więcej? Nie widzę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gabriela
  13.04.2017 16:30
  Umycie nóg to przejaw służby (nota bene nigdzie w tekście Ewangelii nie ma mowy o klękaniu Boga przed człowiekiem!), zaś Jezus naucza tu nie tylko słowem, lecz czynem. Co z tej przejmującej lekcji pokory i służby człowiekowi, poza wzruszającym gestem, wcielają w życie Jego dzisiejsi wyznawcy i uczniowie? Czy nie sprowadzają jej do obmywania jednych kosztem cierpienia drugich (patrz: mąż, który okazał się nie być mężem swojej żony, bo unieważniono jego małżeństwo, a on nie rozumie dlaczego; czy też wierny, którego ksiądz „olał”, bo poniewczasie uznał, że jednak lepiej być mężem i ojcem)? To w skrzywdzonych jest sam Bóg. Pański Mesjasz …
  doceń 0
 • Gabriela
  18.04.2017 14:38
  Patrz też: kapłan, którego posługiwanie obłożono suspensą tylko dlatego, że jego przełożony postanowił pokazać, kto tu rządzi. I bynajmniej nie chodziło mu o Boga ...
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamów newsletter