Ambasador USA o wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej: nie widzimy nic więcej, co moglibyśmy zrobić

dodane 21.04.2017 16:28

PAP |

Stany Zjednoczone zrobiły wszystko, co mogły, aby udzielić pomocy ws. wyjaśniania katastrofy smoleńskiej i przekazać te - dość ograniczone - informacje, którymi dysponowaliśmy; nie widzimy nic więcej, co moglibyśmy zrobić - mówi PAP ambasador USA w Polsce Paul W. Jones.

Ambasador USA o wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej: nie widzimy nic więcej, co moglibyśmy zrobić   Katarzyna Czerwińska / CC-SA 3.0 Amerykański ambasador w Polsce, Paul Jones.

Wsparcie Ameryki dla prób wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej było jednym z tematów środowych rozmów ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones w wywiadzie dla PAP był pytany, jak Stany Zjednoczone odpowiedzą na ten apel i czy w sprawie śledztwa smoleńskiego istnieje jakieś pole do polsko-amerykańskiej współpracy.

"To była niesłychana tragedia dla Polski i dla jej obywateli: utrata prezydenta i pierwszej damy, utrata wszystkich 96 osób, które znajdowały się na pokładzie samolotu. To coś, co trudno w pełni pojąć i zrozumieć jakiemukolwiek innemu krajowi. Minister Waszczykowski poruszył ten temat i był on podnoszony na szeregu spotkań w czasie mojej półtorarocznej misji w Warszawie" - powiedział ambasador.

"Stany Zjednoczone zrobiły wszystko, co mogły, aby udzielić pomocy i przekazać te - dość ograniczone - informacje, którymi dysponowaliśmy, ale czujemy, że daliśmy swój wkład do pierwotnego dochodzenia. Zapewniliśmy, aby te same informacje, dotyczące pomocy, której byliśmy w stanie udzielić, dotarły również do polskich władz po zmianie rządu" - mówił.

"Nie widzimy nic więcej, co moglibyśmy zrobić. Przekazaliśmy Polsce wszystko, co mieliśmy i co mogliśmy przekazać. Rozumiemy jednak, jak wielka była to tragedia i rozumiemy, dlaczego jest to w Polsce w dalszym ciągu temat, który budzi emocje" - podkreślił dyplomata.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AMBASADOR, DYPLOMACJA, KATASTROFY, PAP, SMOLEŃSK, USA, WYPADKI

Przeczytaj komentarze | 12 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 konserwatysta23 22.04.2017 12:21
Niezalogowany użytkownik Proszę trzymać się mojej wypowiedzi - Amerykanie powiedzieli: nie mamy niczego i o niczym nie wiemy (a nie o papiery chodzi), co wskazywałoby na jakąkolwiek inną przyczynę niż lotnicza katastrofa. I tyle. Proszę nie szukać czegoś, czego w moich słowach nie ma. Obecnie w sprawie katastrofy TU 154 nie mamy formalnie i oficjalnie żadnej obowiązującej państwowej dokumentacji (raport Millera usunięto ze stron rządowych, bo jeśli czegoś nie ma, to to coś nie istnieje - kuriozalne myślenie). Jest tylko raport MAKu, ale czy o to chodziło?
Plusów: 1 Fryderyk 22.04.2017 09:55
Kilka dni temu napisałem, że dokładnie tak się stanie, a Gość Niedzielny był uprzejmy mojego posta wyciąć. Zresztą nie jedynego.
Plusów: 1 Gość 22.04.2017 09:44
Niezalogowany użytkownik skoro wszystko wyjaśnione to.... przypomnij mi, gdzie leży wrak? gdzie są czarne skrzynki? i czemu w trumnach są klocki lego?
Plusów: 0 Gość 22.04.2017 09:43
Niezalogowany użytkownik w czym konkretnie podkopuje?

wszystkie komentarze >